Kominek w domu pasywnym i energooszczędnym

Dom pasywny to coraz częstsze rozwiązanie we współczesnym budownictwie. Odchodzimy od budowli konwencjonalnych, bo nie tylko przestają być opłacalne, ale czasem bywają wręcz szkodliwe. Nie chodzi o ślepe podążanie za modą – jest to po prostu rozwiązanie niezwykle korzystne i to z wielu różnych aspektów. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest dom pasywny i na co należy zwrócić naszą uwagę. Zobaczmy też, co eksperci mówią, jeśli chodzi o kominek w takim rodzaju budownictwa.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to rodzaj budynku, w którym wykorzystuje się systemy pozwalające na lepszą izolację cieplną niż w przypadku tradycyjnej budowy. Pozwala to na znaczną oszczędność energetyczną.

Słowo pasywny jest tutaj odpowiednim tropem, najprościej bowiem rzecz ujmując, dom pasywny to taki, w którym w bierny – a więc niewymagający aktywnych instalacji grzewczych – sposób można pozyskiwać energię z otoczenia. W praktyce oznacza to, że ogrzewanie w domu pasywnym jest rozwiązaniem energooszczędnym, które dodatkowo czerpie ciepło między innymi z odnawialnych źródeł energii, jak na przykład promieniowanie słoneczne, ale również z ciepła wytwarzanego przez urządzenia elektryczne, ciepła odzyskanego z mechanicznej wentylacji, a nawet nadwyżki ciepła, jaką wytwarzają mieszkańcy budynku. Rozwiązanie takie przynosi wymierne korzyści lub – jak kto woli – oszczędności. Już w skali roku mówimy o potężnej różnicy w kosztach.

Zwykle domy pasywne projektuje się jako bryły z dwuspadowym dachem. Częstym rozwiązaniem jest duże przeszklenie południowej strony budynku przy jednoczesnym małym przeszkleniu strony północnej. Pozwala to na pozyskanie ciepła bezpośrednio z promieni słonecznych. Ten dość obrazowy przykład doskonale pokazuje, na czym polega idea domu pasywnego. Dość powszechnym rozwiązaniem pomocniczym jest też kominek w domu energooszczędnym.

Ogrzewanie w domu pasywnym a kominek

Ogrzewanie domu pasywnego to nie tylko energia słoneczna, ale również nowoczesne rozwiązania używane w innych typach budownictwa energooszczędnego, jak modne ostatnio panele solarne czy pompy ciepła.

Dodatkowym sposobem na ogrzanie domu pasywnego czy pozyskanie ciepłej wody może być również zużycie energii elektrycznej. Częstszym rozwiązaniem, zarówno w domach energooszczędnych, jak i w węższej kategorii: domach pasywnych, jest ogrzewanie kominkowe. Nie stanowi ono głównego źródła ciepła, jednak to bardzo wydajna forma, często wybierana również ze względu na atrakcyjność w zakresie aranżacji.

https://www.youtube.com/watch?v=JfX5qNlHIzo

Innowacyjne kominki nie są bowiem jedynie źródłem ciepła, ale i elementem wystroju domu czy mieszkania. Nie ma nic przyjemniejszego niż widok trzaskającego ognia, co dzięki przeszkleniom we współczesnych projektach jest całkowicie bezpieczne.

Ważne jednak, aby estetyka nie zdominowała całkowicie naszego wyboru. Jeśli nie zadbamy o to, by nasz kominek oddawał ciepło w sposób długotrwały, cała inwestycja nie będzie ani ekologiczna, ani ekonomiczna. Dlatego należy ściśle przestrzegać reguł, jakimi rządzi się utrzymanie ciepła w domu pasywnym.

Do takich zasad z pewnością należy też odpowiednia izolacja zewnętrzna. Właściwym rozwiązaniem dla tego problemu są specjalne osłony akumulacyjne, dzięki którym możemy znacznie ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz. Kolejnym kluczowym elementem jest odpowiednia wentylacja, bezwzględnie ważna dla bezpieczeństwa, ale i komfortu przebywania w pomieszczeniu z tak bezpośrednim źródłem ciepła.

To najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu kominka w domu pasywnym. Kominek jest bowiem doskonałym rozwiązaniem dla tego rodzaju budownictwa. Jest łatwy w obsłudze, bezpieczny i zdecydowanie świetnie się prezentuje w każdym stylu. Ważne jednak, aby decyzja o kominku była przemyślana, a jej wykonanie było odpowiednie i z nadzorem ekspertów.