Zabudowa kominka

Izolacja kominków to jeden z najważniejszych aspektów, o jakim należy pamiętać podczas instalacji tego typu rozwiązania. Przede wszystkim, dlatego że wkłady kominkowe to urządzenia, które wytwarzają bardzo wysokie temperatury. Dodatkowo materiały te powinny gwarantować szczelność i być niepalne. Jak wygląda prawidłowe zaizolowanie i który materiał sprawdzi się w tej roli najlepiej? Odpowiedzi w naszym poradniku!

Izolacja termiczna kominka – dlaczego jest to potrzebne?

Prawidłowy montaż kominka nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego najlepiej, aby wykonany został przez specjalistów. Przed takim remontem, instalacją konieczne jest między innymi:

- dopasowanie mocy kominka do wielkości pomieszczenia,

- sprawdzenie i ewentualne wzmocnienie stropu,

- zadbanie o odpowiedni ciąg (m.in. zapewniający dobre spalanie)

Oprócz tego kluczowa jest tu właściwa izolacja termiczna kominka. Dlaczego jest to tak ważne? Chodzi tu o kwestie bezpieczeństwa, a konkretnie ochronę przed bardzo wysoką temperaturą. Wkład kominkowy może się bowiem nagrzać do temperatury wynoszącej kilkaset stopni Celsjusza.

Trzeba o tym pamiętać podczas izolacji kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, a także kominków z obiegiem wymuszonym. Płyty te izolują m.in. sufit i strop przed nadmiernym nagrzaniem.

Oprócz standardowej izolacji kominka wykonuje się półkę dzielącą strefę wewnątrz czopucha na komorę gorącego powietrza i komorę dekompresyjną (znajduje się ona około 30 cm od sufitu). W efekcie nie dochodzi do uszkodzenia górnej części czopucha, w sytuacji zbytniego nagrzania się powietrza.

Ważne jest, aby pamiętać, że przy kominku z obiegiem wymuszonym stosuje się izolację osłony konwekcyjnej i dystrybutora gorącego powietrza. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie przed stratami ciepła oraz nadmiernym nagrzaniem obudowy.

Izolacja termiczna kominka – jak ją wykonać?

Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać mocowanie płyt izolacyjnych? W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować taki materiał, chodzi tu o jego dokładne docięcie. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w specjalne, dedykowane do tego typu prac narzędzia. Jakie? Muszą być ostre, aby pozwoliły na przycięcie krawędzi w taki sposób, by były one gładkie, a w efekcie po prostu szczelne.

Następnie przechodzimy do zagruntowania ściany specjalnym impregnatem gruntującym. Później nakłada się klej MAX na płyty, robi się to metodą na grzebień. Tak przygotowanymi płytami wyklejamy ścianę, wykonujemy to zawsze starannie. Pamiętaj o tym, że płyty trzeba nie tylko przykleić, ale też docisnąć. Ważna informacja, klej wysycha około 2 godzin. Szczegółowy instruktaż wykonania takiej izolacji znajduje się na jednym z naszych filmików.

https://www.youtube.com/watch?v=pqNrCwavBD8

Dobry materiał do izolacji termicznej komina – na co stawiać?

Jednym z najlepszych rozwiązań są dostępne w naszym sklepie żaroodporne płyty izolacyjne, które są przeznaczone do termicznej izolacji ścianek budowanego kominka. Dużym plusem jest to, że mogą one jednocześnie służyć jako obudowa takiego urządzenia. Płyty te są bardzo praktyczne, a ich specjalne właściwości sprawiają, że są łatwe w montażu.

Tak naprawdę nie potrzeba tu specjalistycznego sprzętu. Wystarczą najprostsze narzędzia stolarskie, a konkretnie piłka do drewna, wysokotemperaturowy klej, a także wkręty. To powinno wystarczyć do prawidłowego docięcia płyt izolacyjnych, a następnie ich montażu.

Co cechuje taki materiał? Przede wszystkim jest to produkt bezpyłowy i do tego niepalny (klasyfikacja ogniowa A1) o maksymalnej temperaturze eksploatacyjnej 950 stopni Celsjusza. Istotne jest, że od wewnętrznej strony płyty poddawane są wysokim temperaturom, natomiast strona zewnętrzna pozostaje w bezpiecznej temperaturze dla człowieka.

Izolacja termiczna kominka – co jeszcze można wykorzystać?

Oprócz tego można wykorzystać płyty kominkowe, których głównym składnikiem budulcowym jest wełna do kominka (wełna skalna). Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby materiał ten był dedykowany kominkom i posiadał odporność na działanie wysokich temperatur. Poza tym w roli takiej izolacji sprawdza się wełna mineralna z folią aluminiową do kominka oraz płyta zrobiona z krzemianu wapnia. Najważniejsze jest jednak, by płyta ogniochronna do kominka miała wysoką jakość, ma przecież służyć przez co najmniej kilka lat.