Rodzaje wkładów kominkowych

Planujesz instalację kominka w swoim domu? Wybierz taki, który będzie jak najlepiej dopasowany do twoich potrzeb i planowanej eksploatacji, a posłuży ci przez wiele lat. Wybór jest większy, niż myślisz!
Pierwsza decyzja, którą trzeba podjąć, to czy kominek będzie pełnić funkcję przede wszystkim dekoracyjną, czy uzyskiwane dzięki niemu ciepło ma być głównym źródłem ogrzewania. Bo choć zgodnie z przepisami poza kominkiem w domu musi być inne urządzenie grzewcze np. grzejniki elektryczne czy kocioł, to w praktyce odpowiedni kominek z systemem rozprowadzającym ciepłe powietrze po domu może ogrzać naprawdę spore powierzchnie nawet w chłodne zimowe dni. Oto kilka typów kominków, które warto znać.

Rodzaje wkładów kominkowych: kominek powietrzny
Jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Zabudowany powietrzny wkład kominkowy pozwala ogrzać powietrze, które następnie dzięki grawitacji lub specjalnym systemom nadmuchowym jest rozprowadzane po domu. Taki rodzaj ogrzewania nazywa się skrótowo DGP od słów dystrybucja gorącego powietrza. Chłodne powietrze jest pobierane przez otwór pod obudową wkładu, następnie ogrzewane jest przy gorącym korpusie, skąd unosi się do okapu i wraca do  pomieszczenia lub za pomocą specjalnych przewodów trafia do całego domu. Transport powietrza do trzech metrów może się odbywać dzięki naturalnym siłom wyporu, większe odległości wymagają zastosowana specjalnej turbiny . Montaż takiego systemu nie jest bardzo drogi, a pozwala skutecznie ogrzać nawet spore powierzchnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że system grzeje tylko wtedy, kiedy w kominku jest ogień. Kiedy drewno zostaje spalone, ciepłe powietrze przestaje krążyć.

Rodzaje wkładów kominkowych: kominek z płaszczem wodnym
Ciekawym rozwiązaniem jest też kominek ze specjalnym wkładem, który zawiera wymiennik ciepła podgrzewający wodę. To system podobny do kotła grzewczego – podobnie jak on podgrzewa wodę, która krąży w specjalnej instalacji i rozgrzewa grzejniki w pomieszczeniach. Zresztą tego typu instalacje świetnie funkcjonują równolegle z innym źródłem ciepła – kotłem, pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. Inaczej niż kominek powietrzny, kominek z płaszczem wodnym może też służyć do podgrzewania wody użytkowej. O wiele precyzyjniej można też regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Kominek z płaszczem wodnym, to rozwiązanie, dzięki któremu ogrzać możemy wszystkie pomieszczenia połączone instalacją. Przy jego wyborze, należy zwrócić szczególną uwagę na moc urządzenia – aby odpowiadała zapotrzebowaniu.

Rodzaje wkładów kominkowych: kominek gazowy

Jeśli kominek nie musi ogrzewać większych powierzchni, a wystarczy, że od czasu do czasu dogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje, można sięgnąć po kominek gazowy. To eleganckie i nowoczesne rozwiązania dla osób którym zależy na komforcie użytkowania. Prosta i wysublimowana forma pasuje do każdego rodzaju wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego. Wkłady gazowe nie wymagają przygotowania i składowania opału ani czyszczenia szyb – w czasie pracy nie powstaje popiół ani pyły. Poza tym wkłady do kominków gazowych są znacząco lżejsze niż wkłady do kominów opalanych drewnem oraz nieco płytsze. Zasila się je gazem ziemnym lub LPG albo z butli. To rozwiązanie pozwala uzyskać sporo ciepła przy niewielkich nakładach pracy, a efekt wizualny w zależności od wybranego modelu i dodatkowych akcesoriów w postaci ceramicznych polan może  być naprawdę świetny!

Twój kominek, twój wybór
Analizując dostępne opcje przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie jaką rolę ma pełnić w Twoim domu. Sprawdzaj moc kominka. Powinna wynosić od 100 do 150 W na jeden metr kwadratowy powierzchni, wszystko zależy od technologii w jakiej zbudowany został dom oraz jego izolacji. Zadbaj też o estetykę wkładu – kominek powinien pasować do pomieszczenia, w którym się znajduje.