Wspólna kolacja w gronie najbliższych na świeżym powietrzu to wyjątkowy czas – mimo to, nawet w miesiącach letnich o pewnych porach zaczyna doskwierać chłód. Rozwiązaniem na takie sytuacje jest właśnie promiennik gazowy. Na czym polega działanie takiego urządzenia? Ile kosztuje i czy warto się na nie zdecydować?

Jak działa promiennik gazowy?

Promiennik gazowy nazywany często także parasolem grzewczym, to urządzenie stosunkowo proste w obsłudze. W jaki sposób działa? Sama energia w promienniku jest wytwarzana ze spalania gazu. W ten sposób powstaje płomień, który nie tylko oddaje ciepło do otoczenia, ale zapewnia również miłą atmosferę.

Sam promiennik gazowy nie wymaga podłączenia do prądu. Urządzenie jest w pełni zasilane płynnym gazem propan oraz propan-butan. To przekłada się przede wszystkim na mobilność takiego promiennika – po podpięciu gazu można cieszyć się ciepłem w dowolnym miejscu. Doskonale sprawdza się przede wszystkim w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania elektrycznego. Samą moc grzania także można dostosować za pomocą regulatorów przepływu gazu. W promiennikach PATIO dostępnych w ofercie Kratek możesz to robić także za pomocą pilota.

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie produkty z grupy Promienniki Gazowe

 

Ile kosztuje gazowy promiennik ciepła?

Ile kosztuje gazowy promiennik ciepła? W tym miejscu trudno o jednoznaczną cenę, przede wszystkim na zróżnicowanie tego typu urządzeń na rynku. Sam ogrzewacz może przybrać także bardziej stylową formę. Nowoczesne i eleganckie bryły z płomieniem imitującym palenisko doskonale zdobią przestrzeń ogrodową.

Wersją najpopularniejszą, na którą można się natknąć m.in. w restauracjach, są wysokie parasole lub kolumny grzewcze. Cena takiego rozwiązania może wynosić już od 1600 zł.

Same promienniki można także rozdzielić na dwie grupy. Pierwsza to popularne parasole grzewcze – to urządzenia o stożkowatym kształcie zakończone daszkiem przypominającym właśnie parasol. I choć takie podgrzewacze nie zajmują dużej powierzchni, to nadrabiają to wysokością – może ona wynosić nawet ponad dwa metry.

W zależności od wybranego rozwiązania mogą różnić się wielkością oraz kształtem. Podstawa zakończona jest szklaną komorą, w której znajduje się palenisko. Dzięki temu można cieszyć się nie tylko ciepłem, ale również widokiem płomienia ze wszystkich stron. Takie podgrzewacze dostępne są również w formie podłużnych palenisk.

Zalety promiennika gazowego

Co sprawia, że promienniki gazowe to rozwiązanie tak niezwykle popularne? Przede wszystkim to doskonałe źródło energii cieplnej. Urządzenie stosowane na zewnątrz ogrzewa bezpośrednio osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Dzięki temu udaje się uzyskać dużą wydajność bez wielkich nakładów kosztów. Samą pracą urządzenia można także w łatwy sposób zarządzać – dzięki zastosowanej automatyce użytkownik może dostosować natężenie ciepła do własnych potrzeb. Dodatkowo droższe urządzenia umożliwiają zdalną obsługę za pomocą dołączonego .

Kolejną korzyścią przemawiającą za promiennikami gazowymi jest wspomniana wcześniej mobilność oraz łatwość obsługi. Część podgrzewaczy (model PATIO) ma w podstawie wmontowane kółka, dzięki czemu urządzenie można dowolnie przesuwać – bezpiecznie i bez wysiłku. Co więcej, sam promiennik nie wymaga konserwacji. Ogień z palnika nie zadymia szyb, przez co ich czyszczenie można ograniczyć do niezbędnego minimum. Dzięki temu możesz cieszyć się widokiem płomienia kiedy tylko chcesz.

Promienniki ciepła cechuje także duże bezpieczeństwo i proekologiczność. W procesie spalania gazu nie dochodzi do wytwarzania zanieczyszczeń oraz dymu lub pyłu. Urządzenie spala jedynie paliwo – w tym wypadku będzie to gaz z butli gazowej. Ponadto płomień znajduje się za szybą, co znacząco minimalizuje ryzyko poparzenia. Dodatkowo producenci wyposażają je m.in. w zawory przechyłowe oraz czujniki termopary, które zapewniają bezawaryjną pracę i bezpieczeństwo użytkowania.

Gdzie najlepiej sprawdzi się promiennik ciepła na butlę gazową?

Najpopularniejszym zastosowaniem ogrzewaczy gazowych jest wykorzystanie ich na świeżym powietrzu. Na tego typu rozwiązania można natknąć się w restauracjach, na hotelowych tarasach, ogrodach i wielu innych. Samo urządzenie doskonale sprawdzi się także w przydomowym ogródku. Pozwala uzyskać wyjątkowy klimat, a dzięki zasilaniu na gaz jego użytkowanie nie kosztuje wiele.

Ponadto promienniki gazowe na taras cechują się również wysoką sprawnością cieplną. Zakres mocy grzewczej urządzeń oscyluje między 4.0 a 8.2 kW. Co więcej, urządzenie jest w stanie pracować na pełnej mocy nieustannie nawet przez 30 godzin.

Czy promienniki gazowe są bezpieczne?

Czy samo użytkowanie promienników grzewczych jest bezpieczne? Każde takie urządzenie poza samym systemem grzewczym wyposażone jest również w odpowiednie systemy zabezpieczające np. przed niekontrolowanym wyciekiem gazu. Przed użyciem warto jednak zapoznać się z zasadami użytkowania określonymi przez producenta – dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów, a sam ogrzewacz zachowa najwyższą sprawność.

Promienniki nie emitują żadnych dźwięków ani zapachów podczas pracy. Ponadto ich funkcjonowanie w żaden sposób nie wpływa na cyrkulację powietrza, co sprawia, że są bezpieczne, nawet dla alergików. Hartowane szkło o grubości 4 mm stanowi skuteczną ochronę przed płomieniem. Warto jednak zadbać o odpowiednie umiejscowienie urządzenia, dzięki czemu uda się zminimalizować ewentualne zagrożenie.