Najnowsze projekty domów i mieszkań zazwyczaj mają w swoim rozkładzie kuchnię otwartą na salon. Istnieje wiele plusów takiej opcji, wygoda domowników, powiększenie wspólnej przestrzeni rodzinnej, czy lepsze możliwości aranżacyjne. W takim układzie coraz częściej pojawia się kominek. Jak zorganizować tego typu przestrzeń, aby wyglądała dobrze, wpisywała się w najnowsze trendy i była jednocześnie bardzo funkcjonalna? Poniżej garść inspiracji i aranżacyjnych podpowiedzi.

Kominek i telewizor w salonie – jak je rozmieścić względem siebie?

Zarówno piec kominkowy, jak i telewizor to najpopularniejsze elementy takich przestrzeni. Jak się okazuje, montaż pierwszego i drugiego rozwiązania nie może być przypadkowy. Muszą one bowiem być ustawione w specjalnej relacji wobec siebie. Wówczas korzystanie z jednego i drugiego rozwiązania będzie komfortowe, a żadne z nich nie będzie ze sobą kolidować.

Jeżeli w Twoim salonie jest już kominek, a planujesz tam zamontować także nowe TV to koniecznie umieść go na przeciwległej ścianie. Wówczas urok palącego drewna nie zostanie niczym zakłócony, a w ekranie nie odbije się blask tańczących ogników. Poza tym nie będzie ryzyka, że telewizor nagrzeje się od ciepła paleniska, a w konsekwencji nie dojdzie do uszkodzenia elektronicznego urządzenia. Dodatkowo umieszczenie telewizora wysoko nad kominkiem może powodować dyskomfort podczas oglądania filmów i programów telewizyjnych.

Zalecamy lokowanie tego typu sprzętu na ścianie bocznej do kominka. Wówczas trzeba pamiętać, aby do takiego układu dostosować też ustawienie kompletu wypoczynkowego.

pomysł-na-kominek-w-salonie-z-kuchnią2

Salon z kuchnią i kominkiem kaflowym

Stare przedmioty i urządzenia utrzymane w klimacie retro to prawdziwe perełki w naszych wnętrzach. Takim elementem może być również nowoczesny kominek kaflowy, który jest bardzo prosty w montażu i nie wymaga skomplikowanych prac remontowych.

Dostępny jest on w kilku odcieniach, między innymi w bieli, która prezentuje się niezwykle klasycznie i stylowo. Tego typu urządzenie wolnostojące stanowi swego rodzaju łącznik między otwartą kuchnią i salonem, można go postawić na granicy dwóch pomieszczeń. Dodatkowo pozostałe elementy, np. meble kuchenne, czy ściany także mogą być utrzymane w białych barwach, wówczas uzyskuje się aranżacyjną symetrię. Salon z kuchnią i kominkiem kaflowym to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

pomysł-na-kominek-w-salonie-z-kuchnią3

Kominek między oknami – nowy trend?

W naszym kraju lokowanie kominka w tym miejscu nie jest jeszcze bardzo popularne, można jednak natrafić w internecie na projekty, które wykorzystują to rozwiązanie. Bardzo możliwe, że układ ten stanie się u nas równie popularny, jak w Stanach Zjednoczonych.

Także i tu trzeba pamiętać przede wszystkim o względach bezpieczeństwa. Urządzenie tego typu może nagrzewać się do temperatury wynoszącej nawet kilkaset stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest zachowanie względów bezpieczeństwa, co w praktyce oznacza odpowiednią odległość szyby kominka oraz innych gorących elementów od materiałów palnych np. tekstyliów lub mebli.

Zaleca się, aby ta odległość wynosiła minimum 90 cm. Co należy do plusów takiego rozwiązania? Oprócz polepszenia estetyki wnętrza, kominek między oknami przyczynia się do zminimalizowania strat ciepła. Z tego względu, że w miejscu przegrody między oknami dochodzi zwykle do dużych ubytków. Minimalizacja strat będzie miała miejsce także wtedy, kiedy kominek będzie znajdował się w pobliżu lub naprzeciwko dużych przeszkleń, np. w salonie z werandą.

Inspiracja foto:

pomysł-na-kominek-w-salonie-z-kuchnią4

Kominek między kuchnią i salonem – inne ważne kwestie

Przed podjęciem decyzji o takim rozwiązaniu, oceń, czy nie będzie żadnych przeciwności komunikacyjnych. Odpowiedz sobie na pytanie, czy możliwe stanie się ustawienie kanapy i foteli w taki sposób, że nie będzie to problemem podczas przejścia z kuchni do salonu. Ciekawą opcją jest ponadto ulokowanie kominka w miejscu, w którym będzie przysłaniał część otwartej kuchni.

Ci, którzy cenią sobie oszczędność miejsca, mogą zdecydować się na wkłady kominkowe, które są wbudowane w ścianę, mają minimalistyczne obudowy. Prezentują się bardzo nowocześnie, wpisują się w stylistykę współczesną, jak i tradycyjną. Nie kolidują z wystrojem kuchni oraz salonu. A kiedy zamarzy ci się kominek w kuchni, zdecyduj się po prostu na biokominek.

Tutaj możecie przeczytać o aranżacji samego salonu z kominkiem.