Nowoczesne piece kominkowe są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych kominków. Stalowy, żeliwny, kaflowy, a może gazowy: który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Podpowiadamy, jaki piec wybrać.

Wolnostojący piec kominkowy a tradycyjny kominek

O instalacji tradycyjnego kominka najlepiej pomyśleć jeszcze na etapie projektowania domu, zwłaszcza gdy urządzenie ma doprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń w budynku. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów i… ponownego remontu. Jeśli jednak rozważamy instalację kominka w już urządzonym salonie, warto pomyśleć o montażu pieca wolnostojącego. I choć piec kominkowy nie może być głównym źródłem ogrzewania, to w doskonale poradzi sobie z ogrzaniem pomieszczenia w którym się znajduje i ogrzeje powierzchnię zgodnie z jego mocą.

Piec kominkowy jest gotowy do instalacji. Zapewnia także większą swobodę aranżacyjną: jego umiejscowienie ogranicza jedynie dostęp do przewodów kominowych.

Wybierając piec kominkowy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc grzewczą danego urządzenia, rodzaj spalanego paliwa oraz wpływ na środowisko. Jeśli piec posiada certyfikat zgodności z niemiecką normą BlmSchV2, masz pewność, że pozwala maksymalnie obniżyć emisję szkodliwych substancji do otoczenia.

Piec kominkowy, oprócz funkcji grzewczej, doskonale sprawdzi się także jako element dekoracyjny, zwłaszcza pomieszczeniach o niewielkim metrażu. W zależności od materiału, z którego został wykonany, podkreśli wystrój nowoczesnego wnętrza o charakterze rustykalnym, skandynawskim, tradycyjnym, a nawet industrialnym.

kominek-powietrzny-Maja-12-pw-lewy-BS-deco

Żeliwne piece kominkowe

Piece wykonane z żeliwa oprócz tego, że cechują się dużą trwałością, ważą zdecydowanie więcej niż piece wykonane ze stali. Choć żeliwo to materiał, który wolniej się nagrzewa, to dłużej oddaje ciepło, nawet długo po wygaśnięciu płomienia w palenisku. Dzięki temu pozwala na mniejsze zużycie opału i jest bardziej wydajny. Wykonanie zdobień na korpusie pieca żeliwnego czyni go doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących tradycyjną stylistykę.

Żeliwny piec nie tylko grzeje, ale stanowi oryginalną ozdobę pomieszczenia – doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu angielskim czy rustykalnym. Piece żeliwne to klasyczne rozwiązania bazujące na trwałych, masywnych odlewach.

aranzacja-piec-wolnostojacy-KOZA-K9-1

Kaflowe piece wolnostojące

Piece kaflowe powracają w nowoczesnym wydaniu! Choć z zewnątrz do złudzenia przypominają tradycyjne piece ceramiczne, współcześnie do ich budowy wykorzystuje się wyłącznie wysokiej jakości materiały dobrze przewodzące ciepło, które zapewniają maksymalną efektywność spalania oraz minimalny wpływ na środowisko. Piece kaflowe będą doskonałą ozdobą salonu w stylu tradycyjnym.

aranzacja-piec-wolnostojacy-KOZA-AB-S-KAFEL-BIALY

Stalowe piece kominkowe

Piece stalowe są lżejsze niż żeliwne czy kaflowe. Piece stalowe to urządzenia tworzone przy użyciu najnowocześniejszych metod obróbki. Elementy stalowe wycinane są laserowo przy pomocy nowoczesnych urządzeń, a następnie wyginane na giętarkach CNC.

Wysokogatunkowa stal jest odporna na działanie wysokich temperatur. W nowoczesnych piecach kominkowych komorę spalania wykłada się specjalnym materiałem akumulującym ciepło, co bezpośrednio wpływa na efektywność spalania.

Nowoczesne piece kominkowe wykonane ze stali nawiązują do stylu retro. Świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu nowoczesnym i industrialnym.

Interior in loft style

Gazowy piec kominkowy

Gazowe piece kominkowe wymagają doprowadzenia gazu (ziemnego NG, lub z butli LPG). Urządzenia te zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i realistyczną wizję ognia. Są wyposażone w hermetycznie zamkniętą komorę spalania i czujnik termopary, który w przypadku zagaszenia płomienia odcina dopływ gazu. Gazowe piece kominkowe posiadają własny system zasilający, dzięki czemu nie są uzależnione od działania instalacji elektrycznej. Dodatkowym atutem jest to, że piec gazowy można obsługiwać za pomocą pilota. Piece tego typu doskonale sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.