Każde wnętrze to nie tylko kolorystyka, meble, które zostały tam umieszczone, ale także znajdujące się w nim urządzenia. Jednym z nich jest zastosowane ogrzewanie. Do coraz bardziej popularnych rozwiązań należą żeliwne piece wolnostojące. Potocznie określane jako kozy. Jeżeli rozważasz zakup takiego pieca, koniecznie zapoznaj się z poradami zawartymi w naszym tekście. Kupuj tylko to, co jest dopasowane do Twoich potrzeb!

Koza żeliwna – cała lista zalet. Poznaj ją!

Kochamy te urządzenia za ich wygląd, ale to jeszcze nie koniec całej listy plusów. Oprócz tego warto na nie stawiać, ze względu na ich wagę. Są zdecydowanie lżejsze niż tradycyjny kominek, przez co nie jest konieczne przy ich montażu dodatkowe wzmocnienie stropu. Poza tym można je bez problemu dopasować do wystroju wnętrza. Oferowane są one bowiem w szerokiej gamie kolorystycznej, dostępne jest również wiele wzorów. Takich, które wpisują się w stylistykę tradycyjną, jak i tą nowoczesną. Urządzenie to nie wymaga obudowy, przez co zajmuje mało miejsca. Można je stawiać w salonach, które nie mają dużej przestrzeni.

Koza żeliwna to rodzaj pieca, który zazwyczaj opalany jest tanimi i co ważne ekologicznymi źródłami energii czyli głównie drewnem. Nierzadko jej moc jest na tyle duża, że może równać się z tradycyjnym kominkiem. Nie potrzebuje też skomplikowanych prac montażowych, a kiedy pojawi się taka konieczność, bez trudu można go przetransportować w inne miejsce. Piec kominkowy żeliwny – to odpowiedź na Twoje potrzeby!

Piec żeliwny koza – dlaczego warto wybrać ten materiał?

Przede wszystkim, dlatego że materiał ten charakteryzuje się wysokimi parametrami grzewczymi, a także ma dużą wytrzymałość na wysokie temperatury. Co więcej, żeliwo jest tworzywem niezwykle eleganckim. Nie deformuje się i nie skręca pod wpływem żaru, przez co wykonane z niego piecyki cechuje trwałość. Materiał ten jest bardzo uniwersalny. Robi się z niego kominki rustykalne, a także bardzo nowoczesne. Plusem jest też wytrzymałość żeliwa. Nie straszna mu bowiem żadna korozja. A kiedy wygasimy ogień w takiej kozie, jeszcze przez długi czas będzie ona ogrzewała dane pomieszczenie.

Piec żeliwny koza – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Bez względu na to, na jakie urządzenie się zdecydujesz, musisz wziąć pod uwagę jego parametry. To od nich bowiem zależeć będzie na przykład m.in. to, czy taki kominek będzie w stanie ogrzać całe pomieszczenie. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o rozmiary takiego pieca (wysokość, szerokość i głębokość), czy materiał, z jakiego jest wykonany.

Oprócz tego bardzo duże znaczenie ma moc nominalna pieca oraz jego procentowa sprawność cieplna. Dobrze jest też sprawdzić wcześniej, jakim rodzajem paliwa można palić w danym piecu. W przypadku drewna zwraca się uwagę na przykład na jego wilgotność. Przy modelu KOZA PROTON, dostępnym na naszej stronie, zalecane jest stosowanie drewna liściastego o wilgotności równej lub mniejszej niż 20 proc.

Oprócz tego istotny jest zakres mocy grzewczej, współczynnik efektywności energetycznej EEI. Warto też sprawdzić, czy wybrany model posiada wyłożenie komory spalania, ma popielnik i dolot powietrza. Nie bez znaczenia jest ponadto rodzaj przeszklenia oraz sposób otwierania drzwi i to, jakiej długości polany mogą być umieszczane wewnątrz paleniska.

Piec żeliwny wolnostojący – gdzie go umieścić w pomieszczeniu?

Bazą jest odpowiednio przygotowana podłoga. Powinna to być powierzchnia wytrzymała nie tylko na większy ciężar, niepalna, ale też wytrzymała na wysokie temperatury. W odległości metra od kozy nie mogą znajdować się żadne materiały łatwopalne, czy drewniane. Oprócz tego taki piecyk musi być blisko przewodu kominowego. Konieczne będzie także zamontowanie w ścianie nawiewników dostarczających potrzebnego świeżego powietrza. Bezpieczeństwo to bardzo ważny aspekt, bez względu na rodzaj piecyka, na który się zdecydujesz. Poznaj urok, jaki roztaczają wokół siebie kominki żeliwne wolnostojące.