Kominki z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Cenimy je nie tylko za ich niebanalny design, ale przede wszystkim za to, że są bardzo praktyczne i funkcjonalne. W zależności od potrzeb mogą ogrzewać jedno lub więcej pomieszczeń. Stanowią też cenne uzupełnienie ogrzewania centralnego, wtedy, kiedy są to modele z płaszczem wodnym. Czy jest możliwe ogrzanie domu przy użyciu kominka tego typu? Na czym polega zasada jego funkcjonowania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym poniższym poradniku.

Ogrzewanie płaszczem wodnym – dlaczego warto się zdecydować?

Kominkowy wkład wodny to po prostu urządzenie, które współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Nie jest przy tym gorszy od tradycyjnych modeli. Podobnie jak standardowe wkłady ma on walory estetyczne, może stanowić znakomite uzupełnienie każdego salonu. Kominek z płaszczem wodnym nie ustępuje też wersji tradycyjnej pod względem ekonomicznym i ekologicznym.

Sprawdzi się w Twoim domu podczas jesiennych dni, kiedy będziesz potrzebować nieco podnieść temperaturę w swoim salonie, lub mniejszej części domu. Oprócz tego jest wydajnym źródłem ogrzewania. Może samodzielnie podnieść temperaturę dużej ilości wody. Ta w dalszej kolejności przemieszcza się do rozmieszczonych w domu grzejników, a także do zbiornika z wodą użytkową.

Czy kominek może odgrywać rolę jedynego źródła ogrzewania? Niestety nie jest to możliwe! Przy planowaniu takich instalacji musisz mieć na uwadze fakt, że zabrania tego nasze polskie prawo. Konieczne jest także inne źródło ogrzewania np. gazowe.

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym to sposób na oszczędności. Paląc w takim kominku, można w pewnym stopniu obniżyć rachunki za ogrzewania domu. Zazwyczaj pali się w nim bowiem drewnem, a to ciągle stanowi jedno z najtańszych i najłatwiej dostępnych paliw na rynku.

Kominek z płaszczem modnym – designerskie uzupełnienie wnętrza

Nie tylko względy praktyczne zasługują tutaj na wysoką notę. Poza tym taki wkład kominkowy z płaszczem wodnym może być doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Minimalistyczna forma idealnie wpisuje się w wystrój wnętrz nowoczesnych, industrialnych, loftowych, klasycznych. Bardzo dużo zależy tutaj od ich obudowy. Każdy użytkownik ma bardzo duże pole wyboru. Wystarczy przejrzeć katalog z najnowszymi propozycjami.

Ogrzewanie wody kominkiem – maksymalne wykorzystanie energii

Nowoczesne wkłady kominkowe takie jak LUCY PW 20 zapewniają bardzo dobre wykorzystanie energii. Użyte zostały tu najnowsze technologie. W efekcie specjalny zespół płaszcza wodnego pozwala na odebranie ze spalin i przekazanie do systemu grzewczego dużej ilości ciepła. W ten sposób uzyskiwana jest bardzo wysoka sprawność energetyczna takiego wkładu.

Efektywność poprawia także wbudowana wężownica oraz korpus płaszcza wodnego, który w tym przypadku wzmocniony został szpilkami. Poza tym wkład ten podobnie jak inne dostępne w naszym sklepie posiada komorę wyłożoną materiałem akumulującym ciepło. Jest to Acumotte, który skutecznie podwyższa temperaturę w komorze. Uzyskujemy tu dłuższe utrzymanie wysokiej temperatury i efektywne spalanie.

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym – czy to bezpieczne?

Także i Ci, dla których względy bezpieczeństwa są na pierwszym miejscu, powinni być usatysfakcjonowani działaniem tego typu urządzeń. Przykładem jest wspomniany model LUCY PW 20. Ma on doskonałą szczelność, ponieważ posiada solidne spawy wykonane w osłonie gazu szlachetnego.

Dodatkowo różne stalowe elementy są wycinane laserowo. Robi się to przy użyciu nowoczesnych maszyn. Istotne jest tutaj oprócz tego, że front takich wkładów wyposażony został w szybę żaroodporną. Co ciekawe i ważne z punktu bezpieczeństwa może ona wytrzymać temperaturę sięgającą nawet 660°C

Wygoda użytkowania to liczni zadowoleni użytkownicy!

Zapewne rozważając zakup wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, który ma stanowić dodatkowe uzupełnienie głównego ogrzewania, zastanawiasz się, czy związane będzie to z dużą ilością dodatkowych prac. Chodzi tutaj zwłaszcza o czyszczenie szyby takiego wkładu. Po to, aby wyglądała zawsze estetycznie i możliwe było pełne podziwianie tańczących ogników. Inny ważny problem to usuwanie popiołu z takiego wkładu.

Zarówno jeden, jak i drugi aspekt nie powinien przysparzać kłopotu tym, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie w swoim domu. Dlaczego? Ponieważ wiele takich modeli posiada wyjmowany ruszt i popielnik, co bardzo ułatwia utrzymanie wkładu w czystości. Mamy do tego system czystej szyby (kierownica powietrza), chodzi o ograniczenie osadzania sadzy.

Dodatkowo intuicyjną obsługę kominka z płaszczem wodnym zapewniają sterowniki. System ten współpracuje z wieloma typami ogrzewania głównego. Ponadto nie będzie potrzebne zbyt wiele prac przy instalacji wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, ponieważ można wykorzystać już istniejący system ogrzewania centralnego.

Ogrzewanie podłogowe z kominka – czy to dobry pomysł?

Kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe – można zastosować takie rozwiązanie, pod warunkiem, że będzie się to działo przy współpracy z kotłem. Pewnym pomysłem jest stworzenie dwóch praktycznych układów, które sprawdzą się w roli źródła ogrzewania na bazie kominka i podłogówki.