Remont w domu to bardzo ważne przedsięwzięcie. Jego efekt będziemy podziwiać przez wiele miesięcy, a nawet lat. Dlatego warto pewne zadania poświęcić profesjonalistom. Przykładem skomplikowanej przebudowy jest zamontowanie kominka. Efekt powinien nie tylko wpisywać się w poczucie estetyki domowników, ale też nie zagrażać ich bezpieczeństwu.

Wybór i zakup kominka tylko z fachowcem

Jednym z największych błędów, które popełniane są już na samym początku, to wybór nieodpowiedniego modelu kominka. Dlatego jego zakup warto konsultować z fachowcem, który będzie go montował.

Montaż kominka, jak znaleźć dobrego fachowca?

Zatrudnienie dobrego specjalisty przyczyni się do tego, że kominek zostanie zamontowany nie tylko dobrze, ale też szybko. Remont w domu nie potrwa bardzo długo i niepotrzebne będą dodatkowe przeróbki.

Przed rozpoczęciem współpracy warto przeprowadzić krótki wywiad z wykonawcą. Można go zapytać o to, ile montaży kominków ma już za sobą i czy jest szansa obejrzenia efektu jego pracy. Im dłuższa praktyka fachowca, tym większa wiedza o tym, jakich błędów nie popełniać podczas montażu kominka.

Dlaczego nie warto montować kominka w domu bez pomocy fachowca? Poniżej kilka kwestii związanych z montażem kominka, które lepiej zlecić specjaliście. 

Kominek w złym miejscu

Lokalizacja kominka to kwestia podstawowa. To od niej zależy, czy ciepło wydobywające się z niego będzie równomiernie ogrzewało pomieszczenie. Tu nie tylko kierujemy się własnymi preferencjami, ale przede wszystkim względami technicznymi. Konieczna jest tu ocena eksperta, który stwierdzi, czy przestrzeń wokół źródła ciepła jest odpowiednia. Fachowiec oceni ponadto, czy strop pod kominkiem jest na tyle wytrzymały, aby mógł utrzymać ciężar tego pieca.

zabudowa_kominka

Montaż kominka a pozostałe instalacje

Dobry fachowiec ponadto zwróci uwagę na to, czy w podłodze pod kominkiem nie znajdują się elementy instalacji grzewczych i elektrycznych. Jak również zadba o odpowiednią termoizolację obudowy komina.

Instalacja kominka a szkodliwy dla zdrowia dym z kominka

Zagrożeniem może być dym, który w wyniku nieodpowiedniego zainstalowania m.in. przyłącza kominkowego do przewodu kominowego, może nie uchodzić prawidłowo przez komin, a w konsekwencji stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Ponadto dobry specjalista od montażu zauważy też, kiedy przewód kominowy będzie miał więcej niż jedno zgięcie i postara się zredukować ten problem.

Brak zadbania o kwestie bezpieczeństwa – zabezpieczenie przed pożarem

Osoba, która montuje kominek, powinna też pamiętać o bezpieczeństwie domowników. A to nie kończy się na montażu instalacji kominkowej. Trzeba mieć na uwadze również to, aby zabezpieczyć podłogę przed ewentualnym zapaleniem się. Ułożenie płyty podłogowej o wymiarach minimum 50 cm z przodu i 30 cm po bokach to czynność, o której dobry fachowiec z pewnością będzie pamiętał.

Zapomniany wymiennik ciepła

Kominki zwykle nie stanowią jedynego źródła ciepła w mieszkaniu. Kominek z płaszczem wodnym może być podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, które zasilane jest innym kotłem. W takiej sytuacji konieczne jest zamontowanie wymiennika ciepła. Stosuje się go do połączenia 2 układów o różnym ciśnieniu. Kominek podpięty do wymiennika stanowi układ otwarty.

Czy wiesz to o montażu kominka?

Ponadto warto skorzystać z pomocy specjalisty, jeżeli nie masz pojęcia, co znaczy, że kratki w komorze konwekcyjnej są za małe i brakuje komory dekompresyjnej. Samodzielna instalacja kominka może również być dla ciebie zbyt trudna, kiedy słyszysz po raz pierwszy terminy takie jak: punkt rewizyjny i odskraplacz.

kratki_wentylacyjne_montaz

Montaż kominka – cena nie jest najważniejsza

Podczas zakupu różnych usług i produktów często kierujemy się ich ceną. Jednak nie zawsze jest to dobre. Montaż kominka powinien być zrobiony przede wszystkim profesjonalnie, czyli przez fachowca, który zna się na rzeczy. Dobrze zamontowany kominek to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa jego użytkowników.

Sprawdź nasze realizacje i zamów bezpłatną wycenę –> instalacje.kratki.com.