Jesteś na etapie budowy domu i właśnie planujesz, jaki typ ogrzewania będzie się znajdował w budynku. A może już wiesz, że zamontujesz u siebie klasyczną kozę. W jednym i drugim przypadku warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Kiedy takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne?

Co różni kozę od kominka?

Podstawową różnicą między kozą i kominkiem jest to, że ta pierwsza wymaga znacznie mniej prac budowlanych podczas montażu, takich jak m.in. wzmocnienie fundamentu. Ponadto koza zajmuje zazwyczaj mniej miejsca niż kominek.

Do zalet kozy należy także to, że można się jej łatwo pozbyć, kiedy już się znudzi. Nie stanowi większego problemu również, gdy chcemy zmienić jej lokalizację w naszym domu, kiedy do dyspozycji jest kilka przewodów kominowych.

aranzacja-wnetrza-z-KOZA

Koza, cenne wsparcie głównego ogrzewania

Piecyk typu Koza to bardzo dobre uzupełnienie podstawowego ogrzewania podczas zimy. Wtedy, kiedy siarczyste mrozy wymuszają wyprodukowanie większej ilości ciepła w danym pomieszczeniu. Tymczasem podczas wczesnej jesieni kozy mogą samodzielnie ogrzewać dane pomieszczenie mieszkalne czy lokal usługowy.

Dobrze dopasowany piec – koza w roli głównej!

Aby pomieszczenie było dobrze ogrzane, należy dobrać model kozy, która spełniać będzie odpowiednie parametry. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na moc grzewczą danego modelu. Założenie jest takie, że 1kW mocy pieca wystarczy, aby ogrzać 10-12 m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m.

Druga kwestia to czas spalania opału. To bardzo ważna sprawa, szczególnie jeżeli nie zamierza się ciągle dokładać do pieca. Najlepiej, aby czas spalania nie był krótszy niż 1,5 godziny przy pełnym palenisku. Koza powinna być oprócz tego ciężka, ponieważ im lżejsza koza, tym większa utrata ciepła. Nie bez znaczenia jest ponadto sprawność energetyczna danego modelu, warto, aby było to co najmniej 75%.

niezawodny-piec-koza

Koza do jakiego wnętrza pasuje?

Źródło ciepła, jakim jest koza, to nie tylko rozwiązanie funkcjonalne, ale też dekoracyjne. Bardzo cenne jest, że koza pasuje niemal do każdego wnętrza. Można ją zamontować w pomieszczeniu w stylu vintage, jak również w nowoczesnym salonie. Dobrze sprawdzi się w pokoju gościnnym, a także łazience. Inną opcją jest zamontowanie kozy w kuchni, szczególnie jeżeli jest to model posiadający płytę grzejną do gotowania.

To, z jakiego materiału wykonana jest dana koza, warunkuje jej ogólną stylistykę oraz wygląd. Kozy zrobione z żeliwa zazwyczaj są bardzo eleganckie, często wykończone są dekoracyjnymi wzorami, mają stylizowane nóżki i zaczepki.

Drugą opcją są kozy stalowe pasujące raczej do wnętrz nowoczesnych. Zazwyczaj mają kształt prostej walcowatej bryły. Ponadto ich prosta forma pozwala na dodanie do ich konstrukcji ceramiki ogniotrwałej i kamienia naturalnego. Pozwala to na dodatkowe możliwości aranżacyjne danego pomieszczenia. Koza sprawia, że dane wnętrze staje się przytulniejsze.

ZOBACZ OFERTĘ PIECÓW WOLNOSTOJĄCYCH—>>>

Koza a aranżacja reszty pomieszczenia

Koza w danym pomieszczeniu może stanowić swego rodzaju punkt odniesienia do tego, w jaki sposób będzie urządzona reszta wnętrza. Można na przykład wyeksponować ścianę, przy której znajduje się koza, chociażby za pomocą odróżniającego się od reszty koloru.

Kolory pieca, kozy także mogą występować w bogatej kolorystyce. Na rynku dostępne są piece m.in.: brązowe, purpurowe, kremowe, zielone, szare. Do tych barw można dopasować kolorystykę pozostałych elementów wnętrza albo dodatków. Butelkowe parapety? Dlaczego nie!

Niezawodny piec – koza!

Podsumowując, dobrze dopasowany piec, a konkretnie koza to gwarancja ciepłego domu, jak również gustownie urządzonego. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wielu pomieszczeniach, mających różne stylistyki i przeznaczenie. Warto jednak pamiętać o właściwym doborze parametrów kozy, przed dokonaniem jej zakupu.