Kominek z płaszczem wodnym lub systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza to nie jedyny sposób na zapewnienie ciepła w domu. Żeliwny kominek wolnostojący nie tylko podniesie temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajduje, ale doskonale wpasuje się w klimat wnętrz w stylu industrialnym, tradycyjnym lub skandynawskim.

Kominki żeliwne wolnostojące znowu w modzie

Kominki żeliwne wracają na salony! Nowoczesne piece wolnostojące charakteryzują się doskonałym wykonaniem i ciekawym designem nawiązującym do stylu retro. Choć piec wolnostojący, tak jak tradycyjny kominek, wymaga podłączenia do przewodów kominowych odprowadzających dym i spaliny, nie potrzebuje dodatkowej zabudowy, co znacznie obniża koszt montażu. Ze względu na to, że jego instalacja nie wymaga przeprowadzenia generalnego remontu, kominek jest gotowy do pracy praktycznie od razu po podłączeniu do komina. Kominek żeliwny nie powoduje nadmiernego obciążenia stropu i zapewnia większą mobilność niż tradycyjny kominek z obudową. Dzięki temu możesz przenieść go w dowolne miejsce posiadające dostęp do przewodów kominowych. Wybierając piec wolnostojący, dobierz moc grzewczą do powierzchni, którą planujesz ogrzać.

Aranżacja wnętrza z kominkiem żeliwnym

Żeliwo to materiał, który szybko się nagrzewa i doskonale akumuluje ciepło. Dzięki temu zapewnia mniejsze zużycie paliwa i większą efektywność spalania. Masywna konstrukcja oraz materiał wykonania wpływa na zdolności akumulacyjne. Choć, w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, żeliwny piec wolnostojący nie daje możliwości doprowadzenia ciepła do wszystkich pomieszczeń w budynku, może stanowić efektowne i niedrogie w eksploatacji urządzenie wspierające istniejący system grzewczy. Nowoczesne piece wolnostojące zapewniają wygodne użytkowanie, maksymalne wykorzystanie ciepła, bezawaryjność i bezpieczeństwo.

Najciekawsze aranżacje wnętrz z kominkiem żeliwnym w roli głównej

Nowoczesne piece wolnostojące doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, ponieważ nie wymagają dodatkowej obudowy. Żeliwne kominki wolnostojące mogą być doskonałą ozdobą jadalni, sypialni lub gabinetu. To świetne rozwiązanie w pomieszczeniach nawet o niewielkiej kubaturze, w których nie zmieściłby się tradycyjny kominek wraz z obudową. Piece wykonane z żeliwa charakteryzują się ciekawą formą i finezyjnymi zdobieniami, które będą stylowym wykończeniem wnętrz w stylu rustykalnym, angielskim, skandynawskim lub tradycyjnym.

Kominek żeliwny w salonie

Jednym z ciekawszych pomysłów aranżacyjnych jest umiejscowienie kominka z przeszkleniem z dwóch stron w centrum pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mieć możliwość obserwacji ognia z dwóch stron. Wolnostojący kominek żeliwny będzie się także doskonale prezentował na tle ściany wykonanej z czerwonej cegły.

Salon z żeliwnym kominkiem wolnostojącym

Umiejscowienie kominka żeliwnego musi być uwarunkowane także bezpieczeństwem. Zwróć uwagę na posadzkę, która powinna być wykonana z niepalnych materiałów. Drewnianą podłogę możesz zabezpieczyć dzięki eleganckiej podstawce wykonanej z hartowanego szkła. W odległości około 1,5 metra od pieca nie powinny się także znajdować przedmioty łatwopalne takie jak: dywany, firany, meble lub sprzęt RTV.