Kominki dwustronne

Skaczący w kominku płomień nie tylko ogrzewa, ale też relaksuje i buduje nastrój. Masz poczucie, że jedna szyba to za mało, żeby podziwiać ten jeden z najpiękniejszych widoków na świecie? W takim razie mogą cię zainteresować kominku dwustronne, a nawet… trójstronne!

Kominek coraz częściej pełni rolę elementu dekoracyjnego wnętrza. Nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów wkładów pozwalają wyjść poza schemat tradycyjnego paleniska, a nawet cieszyć się ciepłem i widokiem w kilku pomieszczeniach jednocześnie! Kominki z przeszklonymi dwiema lub trzema ścianami zamiast jednej, czyli kominki 2-szybowe i 3-szybowe świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach i przestronnych domach.

Wymogi montażowe dla kominków dwustronnych i trójstronnych

Wkład kominkowy dwustronny, a także kominek trzyszybowy, oddaje ciepło nieco inaczej niż tradycyjne kominki. Większa część energii wypromieniowana jest do pomieszczeń w którym się znajdują, przez przeszklenie. Poza tym tak samo jak wszystkie inne kominki instalacja wkładu dwustronnego lub trójstronnego wiąże się z pewnymi restrykcjami i wymaganiami. Przede wszystkim konieczne będzie podłączenie go do przewodu kominowego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Najlepsza lokalizacja dla kominków 2-szybowych i 3-szybowych

Kominki dwuszybowe oraz kominki trzyszybowe wymagają starannego zaplanowania aranżacji. Nie wystarczy ustawić je po prostu przy ścianie. W przypadku przeszklenia dwóch prostopadłych ścian można taki kominek ustawić w rogu pomieszczenia, ale już przeszklenie ścian równoległych wiąże z koniecznością ustawienia kominka w przestrzeni łączącej dwa pomieszczenia. Zwykle są to kominki do zabudowy, dlatego najlepiej zgrać ich rozmiar z grubością ściany, żeby ani z niej nie wystawały, ani nie tworzyły wnęki. W każdym wariancie trzeba też wziąć pod uwagę, gdzie znajduje się komin, który jest niezbędny do instalacji. Z tego powodu na kominki z dodatkowymi szybami najlepiej decydować się od razu na etapie budowy domu, kiedy większe zmiany są możliwe i stosunkowo łatwe. Późniejsza adaptacja pomieszczeń może być już trudniejsza i bardziej kosztowna. Wybierając pomieszczenia, które taki kominek będzie łączył, trzeba pamiętać, że będzie można przez niego zajrzeć z jednego miejsca do drugiego, dlatego najlepiej jeśli będzie to np. salon i kuchnia, a nie sypialnia i salon. Choć od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się nietypowe rozwiązania, jak połączenie kominkiem łazienki i sypialni. Kominek dwustronny świetnie się sprawdza jako element ściany działowej, a narożny wygląda bardzo ciekawie, kiedy jest wbudowany w filar.

Kominek w wersji bio dwustronny lub trzystronny

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, którym podobają się kominki z widokiem, może być kominek na biopaliwo. Ma on tę zaletę, że nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej ani uzyskiwania żadnych pozwoleń. W procesie spalania powstaje jedynie para wodna i niewielkie ilości dwutlenku węgla. To pozwala zamontować biokominek dosłownie wszędzie, na każdej wysokości i w dowolnym pomieszczeniu. Wbrew pozorom , biokominki dają sporo ciepła, a ich płomień, zwłaszcza w połączeniu ze specjalnymi, ceramicznymi szczapami, wygląda bardzo naturalnie! Dostępne na rynku modele charakteryzuje nowoczesny design i często właśnie płomienie są eksponowane przez dodatkowe szyby. Nowością na rynku, są biokominki narożne, które można zabudowywać tak samo jak tradycyjne kominki dwustronne.

Tabelka prawdę ci powie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zrobić podsumowanie wszystkich kosztów zarówno na etapie instalacji kominka, jak i późniejszych związanych z jego eksploatacją. To ważne zwłaszcza w przypadku instalacji kominka na etapie remontu domu, a nie jego budowy. Niewątpliwie ładny widok jest bezcenny, ale zawsze lepiej dostosować wydatki do możliwości domowego budżetu.