Skaczący w kominku płomień nie tylko ogrzewa, ale też relaksuje i buduje nastrój. Masz poczucie, że jedna szyba to za mało, żeby podziwiać ten jeden z najpiękniejszych widoków na świecie? W takim razie mogą cię zainteresować kominku dwustronne, a nawet… trójstronne!

Kominek coraz częściej pełni rolę elementu dekoracyjnego wnętrza. Nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów wkładów pozwalają wyjść poza schemat tradycyjnego paleniska, a nawet cieszyć się ciepłem i widokiem w kilku pomieszczeniach jednocześnie! Kominki z przeszklonymi dwiema lub trzema ścianami zamiast jednej, czyli kominki 2-szybowe i 3-szybowe świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach i przestronnych domach.

kominek-powietrzny-Maja-12-pw-lewy-BS-deco

Wymogi montażowe dla kominków dwustronnych i trójstronnych

Wkład kominkowy dwustronny, a także kominek trzyszybowy, oddaje ciepło nieco inaczej niż tradycyjne kominki. Większa część energii wypromieniowana jest do pomieszczeń w którym się znajdują, przez przeszklenie. Poza tym tak samo jak wszystkie inne kominki instalacja wkładu dwustronnego lub trójstronnego wiąże się z pewnymi restrykcjami i wymaganiami. Przede wszystkim konieczne będzie podłączenie go do przewodu kominowego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

kominek-powietrzny-MBO-15-P-BS

Najlepsza lokalizacja dla kominków 2-szybowych i 3-szybowych

Kominki dwuszybowe oraz kominki trzyszybowe wymagają starannego zaplanowania aranżacji. Nie wystarczy ustawić je po prostu przy ścianie. W przypadku przeszklenia dwóch prostopadłych ścian można taki kominek ustawić w rogu pomieszczenia, ale już przeszklenie ścian równoległych wiąże z koniecznością ustawienia kominka w przestrzeni łączącej dwa pomieszczenia. Zwykle są to kominki do zabudowy, dlatego najlepiej zgrać ich rozmiar z grubością ściany, żeby ani z niej nie wystawały, ani nie tworzyły wnęki. W każdym wariancie trzeba też wziąć pod uwagę, gdzie znajduje się komin, który jest niezbędny do instalacji. Z tego powodu na kominki z dodatkowymi szybami najlepiej decydować się od razu na etapie budowy domu, kiedy większe zmiany są możliwe i stosunkowo łatwe. Późniejsza adaptacja pomieszczeń może być już trudniejsza i bardziej kosztowna. Wybierając pomieszczenia, które taki kominek będzie łączył, trzeba pamiętać, że będzie można przez niego zajrzeć z jednego miejsca do drugiego, dlatego najlepiej jeśli będzie to np. salon i kuchnia, a nie sypialnia i salon. Choć od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się nietypowe rozwiązania, jak połączenie kominkiem łazienki i sypialni. Kominek dwustronny świetnie się sprawdza jako element ściany działowej, a narożny wygląda bardzo ciekawie, kiedy jest wbudowany w filar.

a7017_June

Kominek w wersji bio dwustronny lub trzystronny

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, którym podobają się kominki z widokiem, może być kominek na biopaliwo. Ma on tę zaletę, że nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej ani uzyskiwania żadnych pozwoleń. W procesie spalania powstaje jedynie para wodna i niewielkie ilości dwutlenku węgla. To pozwala zamontować biokominek dosłownie wszędzie, na każdej wysokości i w dowolnym pomieszczeniu. Wbrew pozorom , biokominki dają sporo ciepła, a ich płomień, zwłaszcza w połączeniu ze specjalnymi, ceramicznymi szczapami, wygląda bardzo naturalnie! Dostępne na rynku modele charakteryzuje nowoczesny design i często właśnie płomienie są eksponowane przez dodatkowe szyby. Nowością na rynku, są biokominki narożne, które można zabudowywać tak samo jak tradycyjne kominki dwustronne.

Poznaj wybrane kominki firmy Kratki

Kominek z płaszczem wodnym LUCY 20 KW Ø 200


Propozycja dla wszystkich, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła z kominka. Nowoczesne rozwiązania gwarantują oszczędność energii i sprawiają, że obsługa i czyszczenie urządzenia są bezproblemowe.

Kominek z płaszczem wodnym ZUZIA 12 KW Ø 200 DECO


Kominek z zespołem wodnym przystosowany do intensywnego palenia, w których zastosowane technologie i materiały tworzą wydajny, ekonomiczny i ekologiczny wkład o wysokiej sprawności.

Kominek z płaszczem wodnym MAJA 8 KW Ø 180


Wkład z zespołem wodnym, w których zastosowane technologie i materiały tworzą wydajny, ekonomiczny i ekologiczny wkład o wysokiej sprawności

Tabelka prawdę ci powie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zrobić podsumowanie wszystkich kosztów zarówno na etapie instalacji kominka, jak i późniejszych związanych z jego eksploatacją. To ważne zwłaszcza w przypadku instalacji kominka na etapie remontu domu, a nie jego budowy. Niewątpliwie ładny widok jest bezcenny, ale zawsze lepiej dostosować wydatki do możliwości domowego budżetu.