Pojawia się w domach coraz częściej i jest ozdobą każdego salonu. Urządzonego w stylu klasycznym, tradycyjnym, a także tym nowoczesnym, industrialnym. Kominek, bo o nim mowa w jednym i drugim przypadku dodaje wnętrzu życia. Sprawia, że staje się ono przytulniejsze i bardziej stylowe. Jednym z rozwiązań jest kominek z cegły, inną opcją natomiast sama obudowa kominka z cegły. Poniżej garść informacji związana z pierwszą i z drugą opcją.

Obudowa kominka z cegły – styl nowoczesny i tradycyjny

Coraz bardziej popularne stają się wkłady kominkowe z zamkniętą komorą spalania, potocznie określane jako zamknięte. Dostępne są różne rozmiary i kształty, przykładem tego jest asortyment znajdujący się w naszym sklepie.

Rozwiązanie to ma wiele zalet. Jest ono przede wszystkim bezpieczniejsze, istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że ogień dostanie się do wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo taka szyba to bardzo dobre zabezpieczenie płomieni przed małymi dziećmi lub mieszkającymi w domu zwierzętami. Poza tym wkłady kominkowe zamknięte są bardzo praktyczne, nie pobierają powietrza z danego pomieszczenia, przez co są w stanie lepiej go ogrzać. W efekcie nie pełnią tylko i wyłącznie funkcji dekoracyjnej.

Komora spalania takiego kominka posiada odpowiedni materiał akumulacyjny, przez co dochodzi do podwyższenia temperatury w palenisku. Taki wkład można w różnoraki sposób wykańczać. Przykładem jest obłożenie go cegłą klinkierową, która idealnie imituje tradycyjną, klasyczną cegłę.

Można nią obudować wkład kominkowy albo położyć ją na całej ścianie za tym urządzeniem. Wówczas pomieszczenie zyska specjalną strefę, która zostanie w ten sposób oddzielona od reszty salonu lub sypialni. Co więcej, rdzawy odcień cegły znakomicie współgra z czernią wkładu kominkowego. Połączenie to idealnie wpisuje się w stylistykę loftową, industrialną, a do tego powstaje efekt 3D. Cegła znakomicie „przełamuje” światło.

Tymczasem w sytuacji, gdy sąsiaduje z drewnem, np. półką lub podłogą wykonaną z tego materiału, wówczas tworzy idealne tło salonu sielskiego, rustykalnego. Chcesz uzyskać efekt wiejskiego, przytulnego domku – postaw na wkład kominkowy, cegłę i drewniane belki oraz meble. Ciesz się miłymi wieczorami przy domowym palenisku przez cały rok!

Budowa kominka z cegły – czy warto?

Pomimo nowoczesnych rozwiązań w postaci gotowego wkładu i innych elementów niektórzy nadal decydują się na to, aby wykonać taki kominek po prostu z cegły. Wówczas ma on otwarte palenisko, a jego budowa może trwać znacznie dłużej niż przy wspomnianym wcześniej rozwiązaniu. Kiedy zostanie wmontowany w ścianę nośną, wówczas może ogrzewać również sąsiadujące z nim pomieszczenie.

Przy takim kominku murowanym bardzo istotne jest, aby wybrać solidny materiał do budowy komina i paleniska. Cegła powinna być dobrze wypalona, musi mieć także bardzo gładkie powierzchnie. Niewskazane są pęknięcia.

Z materiału takiego połączonego z innymi można wykonać całą obudowę kominka. Ciekawą opcją jest też zrobienie z niego wybranych elementów, np. blatów, półek lub belki nad paleniskiem. Cegła znakomicie akumuluje ciepło. Co to oznacza? Wolno się nagrzewa, ale też jednocześnie wolno stygnie. Oddaje ciepło do pomieszczenia jeszcze długo po wygaszeniu paleniska. To bardzo duży plus!

Ceglana obudowa kominka

Jak już zaznaczyliśmy, cegła nadaje się zarówno do wykorzystania jako materiał wykańczający kominkowe obudowy, jak i materiał konstrukcyjny. Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze jest bardziej stylowe i klimatyczne. Obudowa może być wykonana z gładkiej cegły klinkierowej albo z ceramicznej.

Warto jednak mieć na uwadze, że w tym drugim przypadku porowata powierzchnia materiału sprawia, że szybciej przyciąga on brud. Dlatego kominek z cegły klinkierowej z tego względu wydaje się mniej praktycznym rozwiązaniem. Pewnym pomysłem na zniwelowanie tego mankamentu jest impregnacja. Dodatkowo przy otwartym palenisku należy koniecznie pamiętać, że trzeba ułożyć przed nim posadzkę z materiałów niepalnych np. z płytek kamiennych. Taki pas powinien mieć minimum 0,5 m. Bezpieczeństwo i wygoda są tutaj kluczowe oraz najważniejsze. Kominek murowany, kominek z cegły klinkierowej – wybierz rozwiązanie najlepsze dla Twojego domu!