Rodzinie marzy się kominek, a Ty zastanawiasz się, skąd właściwie bierze się taka popularność tego urządzenia? Wszyscy wiemy, że żywioł ognia od zawsze miał kluczowe znaczenie dla ludzkości.  Zapewniał nie tylko rozwój, lecz także ciepło i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że wciąż ulegamy urokowi iskrzących się płomieni – jego bliskość wprawia nas w dobry nastrój i daje poczucie komfortu. Nie zmienia to jednak faktu, że z zakupem kominka może wiązać się wiele obaw. Co jeśli nie jesteś przekonany, czy kominek to odpowiednie rozwiązanie dla Was? Czy jego obsługa może Cię przerosnąć?

Obawy związane z wdrożeniem kominka

Wiele osób rezygnuje z zakupu kominka do swojego domu lub mieszkania ze względu na obawy związane z jego eksploatacją. Z pewnością łatwo wczuć się w sytuację, w której rodzina od dawna naciska na zakup tego urządzenia, a Tobie trudno nie podejść do tego pomysłu sceptycznie. Wyobrażasz sobie ogrom technicznych obowiązków, które pewnie spadną na Twoje barki. Co jeśli obsługa kominka okaże się trudna i nieprzyjemna? W domu będzie panował bałagan, a zamiast wspólnych chwil przy ciepłym palenisku czekają Was kłótnie i wymówki.

Obawy często dotyczą właśnie trudności w montażu i eksploatacji kominka oraz tego, że jego użytkowanie zamieni dom w pobojowisko. Wiele osób spodziewa się sadzy, brudu i zapachu spalenizny. Inni z kolei martwią się o bezpieczeństwo i koszty takiej inwestycji. Zapewne Ty również masz takie obawy, ale czy są one uzasadnione?

Obalmy te mity!

Większość obiekcji dotyczących zakupu kominka bierze się z popularnych mitów na temat jego użytkowania. Warto dokładnie się im przyjrzeć i raz na zawsze obalić nieprawdziwe stwierdzenia, które powstrzymują Cię przed jego zakupem.

I. Kominek to marnotrawstwo czasu

Do podstawowych obaw należy ta, że rozpalanie i gaszenie ognia będzie zabierało mnóstwo czasu. Tymczasem każdy użytkownik kominka potwierdzi, że na rozpalenie ognia wystarczy zaledwie kilka minut, a jego gaszeniem nie musimy się zanadto przejmować – wystarczy, że przestaniemy dokładać paliwa. Nie ma co też zaprzątać sobie głowy rąbaniem drewna, jeśli nie ma się na to ochoty. Na rynku jest dostępny gotowy surowiec, który doskonale sprawdzi się jako paliwo. Z kolei w przypadku kominków gazowych cieszenie się ciepłem ognia to kwestia…jednego pstryknięcia na pilocie.

II. Kominek jest trudny w montażu i obsłudze

Wiele osób obawia się trudności przy montażu i eksploatacji kominka, tymczasem nie ma nic bardziej mylnego! Współczesne kominki nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Wiele modeli nie wymaga też specyficznych umiejętności, aby móc je zamontować, w przypadku innych warto po prostu jednorazowo skorzystać z fachowej pomocy firmy, od której zakupiliśmy produkt. Jeśli zaś chodzi o codzienne użytkowanie kominka, to dziś te urządzenia są projektowane tak, by ich obsługa była prosta i intuicyjna.  Jeśli będziesz pamiętał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dość regularnie sprawdzał stan urządzenia i korzystał z dobrej jakości paliwa – z pewnością obędzie się bez wpadek.

III. Kominek = bałagan

Kominki niesłusznie kojarzą nam się z chaosem, nad którym trudno zapanować. Tymczasem poprawnie użytkowany nie wprowadzi bałaganu w otaczającej go przestrzeni. W przypadku tradycyjnego kominka warto wydzielić strefę, w której będziesz przechowywać paliwo. Dzięki temu unikniesz roznoszenia się kawałków drewna po domu. Kominki gazowe i biokominki nie pozostawiają z kolei żadnych zanieczyszczeń.

IV. Kominek zniszczy ściany

Być może obawiasz się również, że po zakupie kominka czeka Cię odmalowywanie ścian (o zgrozo!). Z tym problemem też możesz sobie poradzić… NIE! Ten problem możesz CAŁKOWIECIE WYELIMINOWAĆ, poprawnie korzystając z kominka. Musisz po prostu pamiętać o regularnym czyszczeniu paleniska oraz o tym, by nie otwierać drzwiczek zbyt gwałtownie przy dorzucaniu opału. Dzięki takim prostym zwyczajom unikniesz sadzy na ścianach.

V. Kominek nie jest oszczędny

Oczywiście kominek to swego rodzaju inwestycja, natomiast jest ona jak najbardziej opłacalna. Stanie się on przecież nie tylko ozdobą, lecz także oszczędnym źródłem ogrzewania. Samo użytkowanie urządzenia nie generuje wysokich kosztów – trudno o równie tanie źródło ciepła.

VI. Kominek przegrzeje dom

Niektórzy obawiają się z kolei o to, że kominek przegrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na kominek znanej, renomowanej marki. Specjaliści pomogą w ustaleniu odpowiedniej mocy grzewczej, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemności. Zamiast tego będziesz cieszyć się skrojonym na miarę źródłem ciepła.

VII. Kominek śmierdzi

W przypadku prawidłowo użytkowanego kominka nie musisz obawiać się też o nieprzyjemny zapach. Przytłaczająca woń dymu może oznaczać, że masz do czynienia z awarią. Przy odpowiedniej dbałości o kominek nie ma konieczności, abyś zaprzątał sobie tym głowę – nie pojawi się nawet ślad nieprzyjemnego zapachu.

Zatem sam widzisz, obsługa kominka jest intuicyjna i prosta. Oczywiście należy na nią poświęcić minimum czasu. Dzięki temu, że na co dzień będziesz zwracać uwagę na to, czy urządzenie funkcjonuje poprawnie, unikniesz potencjalnych nieprzyjemności. Jeśli zdecydujesz się na zakup, niebawem będziesz mógł cieszyć się nie tylko piękną ozdobą domu lub mieszkania, lecz także oszczędnym źródłem ogrzewania. A uznanie w oczach rodziny? Bezcenne!