Kominek a rekuperacja

Co kryje się pod terminem rekuperacja? Co należy do zalet takiego rozwiązania? W jaki sposób zjawisko to ma wpływ na działanie kominka? Szczegółowych informacji na ten temat dowiesz się z naszego poradnika. Zadbaj o swój dom, niech będzie jeszcze bardziej funkcjonalny! Przekonaj się, w jaki sposób prawa fizyki wpłyną na Twoje oszczędności i dobre samopoczucie.

Rekuperacja – co kryje się pod tym terminem? Kominek a rekuperacja – co musisz wiedzieć?

Chodzi tutaj po prostu o proces, jakim jest odzyskiwanie ciepła za pomocą wymiennika ciepła. Jeżeli jest to wentylacja, wówczas wykorzystywany jest właśnie rekuperator. To urządzenie ogrzewa powietrze nawiewane do budynku za pomocą ciepłego powietrza, które jest w tym samym czasie wywiewane z budynku. Nierzadko zjawisko to określane jest też jako odzysk ciepła.

To bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Zużyte powietrze, które jest wywiewane z pomieszczeń, np. z kuchni jest wykorzystywane. Taka wymiana ciepła dwóch strumieni ma miejsce w rekuperatorze. Specjalnym przeznaczonym do tego urządzeniu. Trzeba tu jednak podkreślić, że oba strumienie powietrza się nie mieszają.

Wentylacja mechaniczna a kominek – poznaj najważniejsze zalety!

Zjawisko to związane jest z wieloma zaletami. Jest tak zwłaszcza w okresie zimowym. Wtedy, kiedy temperatura powietrza nawiewnego spada do bardzo niskiego poziomu. Wówczas zjawisko rekuperacji przynosi oszczędności właścicielom domu. Zapewniony jest lepszy komfort cieplny, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. A to wszystko dzięki ogrzaniu powietrza z zewnątrz przed wtłoczeniem jego do wnętrza domu. Co ciekawe, kiedy rekuperacja jest właściwie i dokładnie zaprojektowana, wówczas istnieje możliwość odzysku ciepła wynoszące prawie 100 proc. (dokładnie do 95 proc.).

To jeszcze nie koniec plusów, jaki wiążą się z rekuperacją i tego, że jest to komfortowa wentylacja mechaniczna. Poza tym dochodzi do eliminacji zawilgocenia pomieszczeń, które prowadzi do rozwoju pleśni oraz grzybów. System ten więc pomaga zadbać o nasze zdrowie i samopoczucie.

Dodatkowo minimalizuje ryzyko pojawienia się alergii. Ponieważ ma tu miejsce filtracja nawiewanego powietrza z różnych pyłków i kurzu. Posiadacze takiego rozwiązania mają możliwość regulowania intensywności wentylacji. Ma tu miejsce również wymuszenie nawiewania powietrza świeżego oraz usuwanie tego już zużytego.

Kominek a rekuperacja – czy coś je łączy?

W pierwszej chwili wydaje się, że zarówno kominek, jak i rekuperator stanowią dwa zupełnie oddzielne systemy. Jak się okazuje, istnieją specjalne ustalenia dla kominków, które montowane są w domach z rekuperacją. Takie urządzenia grzewcze muszą posiadać całkowicie niezależny pobór powietrza do spalania z zewnątrz. Chodzi po prostu o to, że trzeba decydować się wówczas na modele, które mają zamkniętą komorę spalania. Wówczas taki kominek podczas swojej pracy nie będzie pobierał powietrza z pomieszczenia, w którym został zamontowany. I nie dojdzie do zakłócenia zrównoważonej wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli procesu rekuperacji.

A co z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP)? W tym przypadku gorące powietrze, które jest dystrybuowane kanałami nawiewnymi DGP, jest zbyt gorące, aby mogło trafić do wymiennika rekuperatora w systemie wentylacji z odzyskiem ciepła. Z tego względu zaleca się, by DGP funkcjonowało zupełnie oddzielnie od systemu rekuperacji. To bardzo ważne!

Warto wiedzieć, że ruch powietrza będący efektem działania rekuperatora umożliwia bardzo dobre rozprowadzenie ciepła kominkowego w budynku. Nie jest konieczne montowanie instalacji dystrybucji gorącego powietrza, czyli w skrócie DGP.

Wkłady kominkowe od kratki.com a zjawisko rekuperacji?

Część modeli wkładów kominkowych od kratki.com została przebadana pod kątem szczelności. Zostało to zrobione po to, aby ocenić, czy nadają się one do zainstalowania w domach z rekuperacją. Badanie wykazało nieszczelność poniżej 1 proc. To wynik znakomity, ponieważ nie ma on żadnego wpływu na działanie systemu rekuperacji. Modele te zostały oznaczone w naszym sklepie specjalnym symbolem. Przykładem są tu:

  • wkłady powietrzne – seria Zibi, Nadia, Lucy,
  • wkłady wodne – seria MB PW,
  • wkłady gazowe – seria Leo 100
  • kozy – AB/DR, AB 2.