Drewniany dom to marzenie wielu osób, jego urządzenie jest jednak prawdziwym wyzwaniem. Jedną z decyzji, przed jaką stajemy, wyposażając i projektując drewniany dom to wybór pieca, który nie tylko zapewni nam ciepło i przytulną atmosferę, ale także będzie w pełni bezpieczny. Jaki kominek w domu drewnianym będzie najlepszą decyzją?

Kominek w domu drewnianym – dlaczego warto?

Trudno wyobrazić sobie przytulne i przyjazne wnętrze bez ciepła i magii, które daje żywy ogień. Kominek w drewnianym domku letniskowym to nieodłączny element, gdy myślimy o jesienno-zimowych wieczorach spędzanych z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Nie bez przyczyny kominek nazywany jest „sercem domu” – wokół niego skupia się życie gości i domowników.

Dzisiejsze, nowoczesne kominki są całkowicie bezpieczne i bez obaw możemy instalować je w drewnianych domach, które oczywiście muszą być zabezpieczone materiałami. Oczywiście pod warunkiem, że o poprawność montażu zadba przeszkolony profesjonalista. Kominek w domu drewnianym może być nie tylko dodatkowym źródłem ciepła, ale również ciekawym elementem wystroju.

Jaki kominek wybrać w drewnianym domku letniskowym?

Wybierając odpowiedni kominek w drewnianym domku letniskowym, powinniśmy uwzględnić cały szereg czynników. Najważniejsze to naturalnie kwestie bezpieczeństwa takie jak: ułożenie materiałów niepalnych przy miejscu ulokowania pieca, umiejscowienie kanałów wentylacyjnych oraz praktyczne: wielkość pomieszczenia czy preferowany rodzaj paliwa.

Nie mniej ważnym czynnikiem jest styl wnętrza. Nowoczesne piece kominkowe dają nam niemal nieograniczone możliwości wyboru: industrialne stalowe modele, świetne do nowoczesnych wnętrz, tradycyjne i stylizowane na vintage piece żeliwne, a nawet kaflowe w nowoczesnym wydaniu. Ciekawym wyborem mogą być również piece z panoramiczną szybą, które zapewniają wspaniałe widoki na płomienie nawet z 3 stron.

Popularnym rozwiązaniem są biokominki. Są one wariantem w pełni bezpiecznym i ekologicznym, nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych, a spalane w nich jest biopaliwo. Ogromnym plusem tego rodzaju kominków jest brak konieczności posiadania pozwoleń oraz przestrzeni na opał. Biokominki są niewątpliwie doskonałym rozwiązaniem w mieście, a nawet w domach wielorodzinnych. Należy jednak pamiętać, że nie pełnią one funkcji grzewczej, podczas palenia mogę podnieć temperaturę pomieszczenia około 2-3 stopni. 

By jednak zbudować unikalny, sielski i wakacyjny klimat w domku letniskowym warto postawić na piece wolnostojące, szczególnie te żeliwne. Będą doskonałym dopełnieniem stylu retro. Piec kominkowy jest gotowym do instalacji elementem – by go zamontować, potrzebujemy jedynie przewodu kominowego.

kominek-w-domku-letniskowym 1

Koza w domku drewnianym

Koza w domku drewnianym jest bardzo popularnym i praktycznym, a jednocześnie efektownym wyborem. Tego rodzaju piecyk wymaga niewielu prac przy instalacji, a dodatkowo jest bardzo mobilnym elementem wnętrza – z biegiem czasu będziemy mogli zmienić jego umiejscowienie, o ile tylko mamy kilka przewodów kominowych. Znacznym plusem przemawiającym na korzyść kozy w domku drewnianym są także jej mniejsze w stosunku do tradycyjnego pieca rozmiary. Mnogość modeli i wzorów, w jakich występuje ten rodzaj piecyka, pozwala na dopasowanie idealnego do każdego wnętrza.

Komin do kozy w drewnianym domku może być dodatkową formą ogrzewania w trakcie jesiennych i zimowych miesięcy, a w cieplejsze dni nawet całkowicie ogrzewać niewielki dom. Nowoczesne piecyki typu „koza” oddają ciepło całą powierzchnią i nie wymagają dodatkowej obudowy. Są zgodne z wszelkimi normami bezpieczeństwa oraz emisji pyłów, a zamknięte komory zapobiegają zaprószeniu ognia lub poparzeniu, co jest szczególnie istotne, gdy w domu przebywają dzieci lub zwierzęta.

Odpowiednio wybrany kominek w domu drewnianym to najprostszy sposób na to, by nadać wnętrzu wyjątkowy klimat i stworzyć unikalną atmosferę. Przy okazji jest także doskonałym rozwiązaniem na dodatkowe docieplenie domku letniskowego. Nowoczesne, wolnostojące piece mogą być ozdobą nawet małych wnętrz bez dodatkowego nakładu prac budowlanych.