Ogrzewanie kominkowe to sposób na dodatkowe oszczędności, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Sercem kominka jest wkład kominkowy. Nie mniej ważna jest jego obudowa oraz kratki wentylacyjne i pozostałe elementy, które pozwalają na bezpieczną i sprawną pracę całej instalacji. Sprawdź, jak zbudowany jest kominek.

Kominek to ważny element wystroju wnętrza. O jego montażu najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – skonsultować się z instalatorem. To pozwoli na uniknięcie błędów instalacyjnych i… dodatkowego remontu. Szukając odpowiedniego rozwiązania, warto sprawdzić, jak zabudować kominek. Musimy także pamiętać, że kominek zagości w naszym salonie lub jadalni na długie lata. Warto więc wybrać takie rozwiązanie, które będzie współgrało z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza.

Wkład kominkowy

Wkład to serce kominka. To on jest sercem procesu spalania, a przez to efektywności grzewczej. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii ogrzewanie kominkowe staje się coraz bardziej wydajne i ekologiczne. Nowoczesne wkłady kominkowe wyłożone są specjalnym materiałem akumulującym ciepło i podwyższającym temperaturę w palenisku. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia także szyba, która wytrzymuje nawet bardzo wysokie temperatury.

Obudowa

Obudowa kominka to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa. Powinna nie tylko współgrać z wystrojem wnętrza, ale przede wszystkim być odporna na działanie wysokich temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Jej głównym zadaniem jest ochrona wkładu przed przegrzaniem. Obudowy najczęściej wykonuje się z kamienia (np. marmuru, granitu lub piaskowca), betonu, drewna lub cegły.

Kratki wentylacyjne

Instalacja kominkowa nie może obyć się bez kratek wentylacyjnych w obudowie. Pełnią one wiele ważnych funkcji: przede wszystkim regulują temperaturę w palenisku i chronią wkład przed przegrzaniem. Pole czynne kratek jest zależne od mocy kominka. Nowoczesne kratki kominkowe są odporne na działanie wysokich temperatur oraz czynników mechanicznych. Warto pamiętać, że wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale także wystrój wnętrza.

Komin

Komin to niezbędny element, do którego montowany jest kominek. Dym powstający podczas procesu spalania musi być odprowadzany na zewnątrz. Przy montażu komina należy także pamiętać o odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych. Istotny jest także kąt nachylenia wylotu, najlepszy wylot spalin to 45 do 90 stopni.

Elementy instalacyjne

Nie mniej istotne są akcesoria umożliwiające prawidłową pracę kominka takie jak: elementy obudowy, odprowadzania spalin, elementy sterowania, dystrybucji gorącego powietrza, a także nasady czy podstawy. W kominku z płaszczem wodnym niezbędne będą także elementy hydrauliczne oraz izolacja płaszcza wodnego.

Schemat instalacji kominka

Schemat instalacji kominka jest niezbędny do prawidłowego montażu wszystkich elementów. Będzie się różnić w zależności od typu kominka. Inne elementy będą potrzebne w kominku tradycyjnym – powietrznym, z płaszczem wodnym, z systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP)Odczytanie schematu nie powinno sprawić żadnych trudności osobom związanym z branżą i na co dzień zajmującym się montażem instalacji kominkowych. Dobór odpowiedniego wkładu, obudowy, kratek wentylacyjnych oraz pozostałych elementów instalacji gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę użytkowania kominka przez wiele lat.