Kominek: oryginalna ozdoba wnętrza czy dodatkowe źródło ciepła? A może i jedno, i drugie? Na wybór kominka wpływa wiele czynników: lokalizacja przewodów kominowych, powierzchnia domu, rodzaj spalanego paliwa oraz styl wnętrza. Podpowiadamy, jaki kominek wybrać do domu!

Jaki wkład kominkowy wybrać?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu, aby, w razie przedłużającej się nieobecności mieszkańców, nie doprowadzić do pełnego wychłodzenia budynku lub awarii instalacji grzewczej. Kominek, jako dodatkowe źródło ciepła, potrafi jednak przynieść spore oszczędności, zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny lub jesieni, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej zera. Jaki wkład kominkowy wybrać, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu?

kominek-powietrzny-Maja-12-pw-lewy-BS-deco

Kominki z systemem DGP (dystrybucją gorącego powietrza) lub kominki z płaszczem wodnym to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub wkład powietrzny z systemem DGP umożliwia pełniejsze wykorzystanie ciepła uzyskanego ze spalania drewna. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym podłączony do instalacji centralnego ogrzewania rozprowadza ciepło grzejnikami lub za pomocą instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.
A jaki wkład kominkowy wybrać w mieszkaniach o większym metrażu? System dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym, za pomocą wentylatorów wtłacza ciepłe powietrze do pomieszczeń, do których nie dociera obieg grawitacyjny.

Poznaj wybrane kominki firmy Kratki

Kominek z płaszczem wodnym LUCY 20 KW Ø 200


Propozycja dla wszystkich, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła z kominka. Nowoczesne rozwiązania gwarantują oszczędność energii i sprawiają, że obsługa i czyszczenie urządzenia są bezproblemowe.

Kominek z płaszczem wodnym ZUZIA 12 KW Ø 200 DECO


Kominek z zespołem wodnym przystosowany do intensywnego palenia, w których zastosowane technologie i materiały tworzą wydajny, ekonomiczny i ekologiczny wkład o wysokiej sprawności.

Kominek z płaszczem wodnym MAJA 8 KW Ø 180


Wkład z zespołem wodnym, w których zastosowane technologie i materiały tworzą wydajny, ekonomiczny i ekologiczny wkład o wysokiej sprawności

Jak wybrać miejsce dla kominka?
Wybierając miejsce dla kominka, warto wziąć pod uwagę, że zagości u nas na dłużej. Wiele osób zastanawia się, jaki kominek wybrać do domu, aby nie tylko dawał ciepło i wprowadzał przytulny nastrój, ale jednocześnie pięknie się prezentował.

kominek-z-plaszczem-Oliwia-wodna-pryzmat-wersja-HR

Jak wybrać kominek, aby pasował do wystroju wnętrza? Kominek często konkuruje z telewizorem. Umieszczenie go na ścianie prostopadłej do ściany, na której znajduje się ekran sprawi, że oba elementy wystroju nie będą rywalizować ze sobą o uwagę domowników.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki kominek wybrać do salonu, postaw na egzemplarz z szybą panoramiczną. Doskonale wyeksponowany żywy ogień wprawi w zachwyt wszystkich gości – tak samo jak oryginalna rama. W domach, w których salon jest otwarty na kuchnię, jadalnię lub przedpokój, doskonale sprawdzi się kominek narożny 2- lub nawet 3-stronny, zaś do sypialni lub gabinetu świetnie wpasuje się kominek portalowy. Wraz z wygodnym fotelem i biblioteczką stworzy wspaniałą, przytulną aranżację. A jaki kominek wybrać do pomieszczeń o charakterze industrialnym? Żeliwny kominek wolnostojący typu koza świetnie wpisze się w klimat wnętrz typu loft.

piec-wolnostojacy-ORBIT

A może biokominek?
Kominek w bloku mieszkalnym – czy to w ogóle możliwe? Brak zainstalowanych przewodów kominowych nie musi oznaczać rezygnacji z dodatkowego źródła ciepła i oryginalnej ozdoby domu. Podpowiadamy, jak wybrać kominek, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i w budynku wielokondygnacyjnym. Biokominek to rozwiązanie w pełni ekologiczne i bezpieczne. Nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych, gdyż spalane w nim biopaliwo emituje wyłącznie parę wodną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla (podobnie jak w wydychanym przez nas powietrzu). Biokominek nie wymaga więc specjalnych pozwoleń i miejsca na składowanie drewna.

biokominek_portalowy_a7016_Legionis_blog

Wiele osób zastanawia się, jaki kominek wybrać, aby móc cieszyć się żywym płomieniem. Biokominek to nie tylko fantastyczna ozdoba wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła i sposób na domową aromaterapię! Kominek ekologiczny poprawia wilgotność powietrza i wpływa na lepszą koncentrację. Umieszczony w biokominku olejek eukaliptusowy zadziała przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i antydepresyjnie, a olejek lawendowy wpłynie stymulująco na układ krążenia i łagodząco w przypadku stanów zapalnych skóry. Jeśli zastanawiasz się, jaki kominek wybrać do domu, aby cieszyć się niebanalnym designem, postaw na mobilny biokominek, który umili jesienno-zimowe wieczory i zachwyci wszystkich gości i domowników.