Kominek: oryginalna ozdoba wnętrza czy dodatkowe źródło ciepła? A może i jedno, i drugie? Na wybór kominka wpływa wiele czynników: lokalizacja przewodów kominowych, powierzchnia domu, rodzaj spalanego paliwa oraz styl wnętrza. Podpowiadamy, jaki kominek wybrać do domu!

Jaki wkład kominkowy wybrać?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu, aby, w razie przedłużającej się nieobecności mieszkańców, nie doprowadzić do pełnego wychłodzenia budynku lub awarii instalacji grzewczej. Kominek, jako dodatkowe źródło ciepła, potrafi jednak przynieść spore oszczędności, zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny lub jesieni, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej zera. Jaki wkład kominkowy wybrać, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu?

kominek-powietrzny-Maja-12-pw-lewy-BS-deco

Kominki z systemem DGP (dystrybucją gorącego powietrza) lub kominki z płaszczem wodnym to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub wkład powietrzny z systemem DGP umożliwia pełniejsze wykorzystanie ciepła uzyskanego ze spalania drewna. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym podłączony do instalacji centralnego ogrzewania rozprowadza ciepło grzejnikami lub za pomocą instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.
A jaki wkład kominkowy wybrać w mieszkaniach o większym metrażu? System dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym, za pomocą wentylatorów wtłacza ciepłe powietrze do pomieszczeń, do których nie dociera obieg grawitacyjny.
Jak wybrać miejsce dla kominka?
Wybierając miejsce dla kominka, warto wziąć pod uwagę, że zagości u nas na dłużej. Wiele osób zastanawia się, jaki kominek wybrać do domu, aby nie tylko dawał ciepło i wprowadzał przytulny nastrój, ale jednocześnie pięknie się prezentował.

kominek-z-plaszczem-Oliwia-wodna-pryzmat-wersja-HR

Jak wybrać kominek, aby pasował do wystroju wnętrza? Kominek często konkuruje z telewizorem. Umieszczenie go na ścianie prostopadłej do ściany, na której znajduje się ekran sprawi, że oba elementy wystroju nie będą rywalizować ze sobą o uwagę domowników.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki kominek wybrać do salonu, postaw na egzemplarz z szybą panoramiczną. Doskonale wyeksponowany żywy ogień wprawi w zachwyt wszystkich gości – tak samo jak oryginalna rama. W domach, w których salon jest otwarty na kuchnię, jadalnię lub przedpokój, doskonale sprawdzi się kominek narożny 2- lub nawet 3-stronny, zaś do sypialni lub gabinetu świetnie wpasuje się kominek portalowy. Wraz z wygodnym fotelem i biblioteczką stworzy wspaniałą, przytulną aranżację. A jaki kominek wybrać do pomieszczeń o charakterze industrialnym? Żeliwny kominek wolnostojący typu koza świetnie wpisze się w klimat wnętrz typu loft.

piec-wolnostojacy-ORBIT

A może biokominek?
Kominek w bloku mieszkalnym – czy to w ogóle możliwe? Brak zainstalowanych przewodów kominowych nie musi oznaczać rezygnacji z dodatkowego źródła ciepła i oryginalnej ozdoby domu. Podpowiadamy, jak wybrać kominek, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i w budynku wielokondygnacyjnym. Biokominek to rozwiązanie w pełni ekologiczne i bezpieczne. Nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych, gdyż spalane w nim biopaliwo emituje wyłącznie parę wodną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla (podobnie jak w wydychanym przez nas powietrzu). Biokominek nie wymaga więc specjalnych pozwoleń i miejsca na składowanie drewna.

biokominek_portalowy_a7016_Legionis_blog

Wiele osób zastanawia się, jaki kominek wybrać, aby móc cieszyć się żywym płomieniem. Biokominek to nie tylko fantastyczna ozdoba wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła i sposób na domową aromaterapię! Kominek ekologiczny poprawia wilgotność powietrza i wpływa na lepszą koncentrację. Umieszczony w biokominku olejek eukaliptusowy zadziała przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i antydepresyjnie, a olejek lawendowy wpłynie stymulująco na układ krążenia i łagodząco w przypadku stanów zapalnych skóry. Jeśli zastanawiasz się, jaki kominek wybrać do domu, aby cieszyć się niebanalnym designem, postaw na mobilny biokominek, który umili jesienno-zimowe wieczory i zachwyci wszystkich gości i domowników.