Lokalizacja kominka zazwyczaj przewidziana i określona jest w projekcie architektonicznym każdego budynku. Ci, którzy dopiero budują swój dom, mają ułatwione zadanie. Inaczej jest w przypadku istniejących już budynków, w których kominka jeszcze nie postawiono. Tutaj nierzadko potrzebny jest remont, zbudowanie nowej instalacji. Czym należy się kierować podczas wyboru miejsca dla kominka? Jakich zasad się trzymamy?

Ile miejsca na kominek jest niezbędne?

Przede wszystkim kierujemy się tym, aby funkcjonalność pomieszczenia nie została zakłócona. Przy planowaniu kominka nie umieszczamy go blisko drzwi, czy przejść, tzw. szlaków komunikacyjnych. Wyobraź sobie, że musisz codziennie kilka razy przechodzić blisko takiego urządzenia, albo przestawiać kosz z drewnem. Lepiej tego uniknąć i pewne rzeczy przewidzieć już na etapie przygotowywania planu remontu.

Zazwyczaj lokalizację takiego źródła ciepła uzależniają przewody kominowe, bez których kominek nie może normalnie funkcjonować. Tradycyjne rozwiązanie potrzebuje również dolotu powietrza z zewnątrz, choć są modele, które pobierają powietrze z wewnątrz np. JAŚ. Nie może za to znajdować się przy innych instalacjach. W wyniku dużej temperatury może dojść do ich uszkodzenia, awarii, a nawet pożaru. Jeżeli ma pełnić funkcję grzewczą, wówczas lokalizujemy go w centrum domu, zazwyczaj jest to salon. Niekiedy, w bardziej oryginalnych domach, pojawia się w sypialni lub pokoju kąpielowym. Tu jednak zaleca się nieco mniejsze, niewymagające skomplikowanej obsługi i przewodu kominowego biokominki.

Kominek między oknami – czy to możliwe?

Nowoczesne urządzenia pozwalają na montaż kominków w różnych, nietypowych miejscach, np. między oknami. Ważne jednak, aby znajdował się tam przewód kominowy. Inaczej postawienie tam kominka będzie po prostu niemożliwe. Jeśli istnieje możliwość zamontowania kominka w innym miejscu, warto się na to zdecydować. Nieszczelne okna mogą zabierać wytwarzane ciepło. Urządzenie przestanie być efektywnym źródłem ciepła. Między oknami najlepiej sprawdzają się piece wolnostojące.

Piec kaflowy KOZA AB S biały

Bogaty wybór wkładów kominkowych pozwala na montaż takiego urządzenia również w rogu pokoju. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się piece wolnostojące z szybą panoramiczną np. Koza Picard czy Enyo lub piece idealnie wpasowujące się w miejsce między ścianami np. Tohr. Nasze piece zostały również specjalnie przygotowane pod rozwiązania “narożne”, ponieważ można w nich zmieniać układ wlotu/wylotu spalin. Są bardzo uniwersalne.

Planując miejsce pod kominek, trzeba pamiętać, że potrzebne będzie również miejsce na jego obudowę. Jest ona konieczna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też estetyki. Zazwyczaj wykonuje się ją ze specjalnych płyt izolacyjnych. Dopuszczalne są ponadto materiały takie jak: kamień, cegła, beton. Szczegółowe informacje o odległościach umieszczone zostały w specyfikacjach takich produktów, warto tam zajrzeć jeszcze przed zakupem wkładu, czyli na etapie planowania.

Kominek w pokoju – z szybą czy bez?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kominków – otwarte i zamknięte. Ten pierwszy nieco bardziej tradycyjny nie posiada szyby oddzielającej pomieszczenie od ognia, drugi odwrotnie – ma nowoczesne przeszklenie. Kominek otwarty jest rozwiązaniem starym. Zdecydowanie częściej stawia się na kominki z drzwiczkami. Są bardziej ekologiczne, estetyczne i ekonomiczne, bo minimalizują uciekające ciepło.

Kominek z szybą warto wybrać wtedy, kiedy planujemy w nim rozpalać często, a nie jedynie okazjonalnie. Takie modele mają o wiele większą sprawność cieplną niż te niewyposażone w szybę. Są bardziej efektywne, ponieważ umieszczone w nich drewno pali się znacznie wolniej.

Trudno nie wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Drzwiczki z szybą posiadają blokady rodzicielskie. To ważne zabezpieczenie, zwłaszcza jeżeli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta. Poza tym szyba kominkowa znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia pożaru, wtedy, kiedy nie zawsze jest możliwe dopilnowanie paleniska.

Kominki z szybą obecnie to najlepsze rozwiązanie. Bogactwo asortymentu sprawia, że bez problemu można znaleźć coś, co będzie odpowiadało potrzebom kupującego. Zarówno pod względem estetycznym, jak i cenowym.