Fotowoltaika

Fotowoltaika od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Czym jest fotowoltaika i dlaczego warto ją rozważyć?

Fotowoltaika. Podstawowe informacje

Fotowoltaika – co to jest?

Jeśli zależy nam na uniezależnieniu się od naszego dostawcy prądu, a dodatkowo chcielibyśmy przyczynić się do poprawy kondycji otaczającego nas środowiska naturalnego, jak najszybciej zwróćmy się w stronę fotowoltaiki. Co to jest?

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio ze światła słonecznego. Uzyskany w ten sposób prąd może być wykorzystywany do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych, a także do podgrzewania wody oraz ogrzewania budynków mieszkalnych.

 

Jak zrozumieć fotowoltaikę? Jak działa proces przekształcania światła słonecznego w prąd?

Na dachu domu montowane są specjalne ogniwa fotowoltaiczne, które łączą się w kilka modułów o takiej samej wielkości. Energia słoneczna kumulowana w ogniwach przekształca się w prąd stały, a następnie zostaje przekazana do falownika, który przekształca ją w prąd zmienny (czyli taki, który znajduje się w domowych gniazdkach). Jeśli zdarzy się, że nasza mikroelektrownia wytworzy zbyt wiele energii, to jej nadmiar jest przechowywany i wykorzystywany wówczas, gdy ogniwa nie mają możliwości pozyskiwania światła słonecznego (np. po zmroku).

Ile kosztuje fotowoltaika?

Wszyscy chcielibyśmy płacić mniejsze rachunki za prąd. Niestety większość z nas nie decyduje się na korzystanie z alternatywnych źródeł energii, obawiając się wysokich kosztów związanych z instalacją niezbędnych urządzeń. Zanim jednak zrezygnujemy z marzeń o panelach słonecznych, najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: ile kosztuje fotowoltaika?

Decydując się na proponowane przez naszą firmę moduły fotowoltaiczne, należy liczyć się z kosztem około 500 zł za sztukę, a ich liczba zależy od wielkości domu, który zamierzamy zaopatrzyć w prąd. Oprócz tego musimy doliczyć cenę dobrej jakości falownika (około 5 000 zł) oraz koszty związane z montażem i instalacją całego systemu. Pamiętajmy jednak, że wszelkie wydatki zwrócą nam się już po kilku latach korzystania z energii pozyskanej dzięki panelom.

System fotowoltaiczny. Jakie są jego zalety i na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli?

Fotowoltaika. Korzyści

Dlaczego warto zwrócić się w stronę fotowoltaiki? Korzyści związanych z inwestycją w tego typu system jest wiele. Do najważniejszych należą:

  • Niższe rachunki za prąd;
  • Niezależność od dostawcy prądu;
  • Niewyczerpalne źródło energii;
  • Ekologia: fotowoltaika opiera się wyłącznie na odnawialnym źródle energii, jakim jest promieniowanie słoneczne, a wskutek jej działania nie zostają wytworzone żadne związki ani gazy cieplarniane;
  • Łatwa konserwacja paneli;
  • Wytrzymała budowa paneli;
  • Możliwość współpracy z siecią energetyczną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli?

Aby mieć pewność, że system fotowoltaiczny posłuży nam przez wiele lat, postawmy na sprawdzoną firmę, która cieszy się nieskazitelną opinią wśród swoich klientów. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, najpierw zadajmy jej przedstawicielom kilka niezbędnych pytań:

  • Jaka technologia jest wykorzystywana w danym produkcie?
  • Jakie panele zostaną zamontowane na naszym dachu i co je wyróżnia?
  • Czy instalowane moduły fotowoltaiczne są odporne na uszkodzenia i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych?
  • Czy są efektywne?

https://www.youtube.com/watch?v=dWypzwcSE_E&t=46s

Jakie panele wybrać?

Do najbardziej popularnych paneli słonecznych należą panele mono- i polikrystaliczne. Czym się od siebie różnią?

Panele monokrystaliczne

Świetnie sprawdzają się w klimacie umiarkowanym. Zapewniają wysoką produkcję energii i gwarantują największe oszczędności. Ich sprawność mieści się w granicach między 15 a 20%. Kolor tego typu paneli jest ciemniejszy niż ten widoczny przy panelach polikrystalicznych.

Panele polikrystaliczne

Wytwarzane z krzemu okazują się tańsze od paneli monokrystalicznych. Niestety, aby uzyskać podobną efektywność energetyczną, należy zainstalować ich zdecydowanie więcej. Ich wydajność waha się między 14 a 16%.