Wiele ludzi marzy o domku na wsi. Miejscu, w którym mogliby odpocząć od zgiełku miasta, wyciszyć się i zregenerować siły. Czy ty również? Plusem jest, kiedy takie dodatkowe lokum jest całoroczne. Wówczas można korzystać z niego o każdej porze roku. Warunkiem jest tu montaż odpowiedniego ogrzewania. Naszym zdaniem, propozycją godną polecenia jest po prostu piec wolnostojący, potocznie nazywany kozą. W tekście odpowiemy, dlaczego właśnie na nią warto się zdecydować.

Koza do ogrzewania domu na wsi kontra stylistyka wnętrza

Istnieje cała lista zalet, która związana jest z posiadaniem domku na wsi. To przede wszystkim znakomite lokum do wypoczynku bez względu na to, jaka jest aktualnie pora roku. Idealna lokalizacja do spotkań z przyjaciółmi, a także rodziną i bliskimi. To także doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie nieco bliższy kontakt z naturą.

Na przyjemność spędzania wolnego czasu w takim miejscu wpływa również jego właściwa aranżacja.  Ciekawym pomysłem jest wykończenie takiej przestrzeni w drewnie, wówczas uzyskuje się klimat typowego sielskiego domku. Można też zdecydować się na wykorzystanie możliwości betonu, szkła i metalu, po to, aby stworzyć przestrzeń nowoczesną, industrialną lub loftową.

W każdej z tych aranżacji zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej sprawdzi się piec wolnostojący . Modele te bowiem mogą być wzorowane na starych, tradycyjnych piecach retro lub zostać utrzymane w prostej minimalistycznej formie.

Przykładem pierwszego rozwiązania jest stylowa, żeliwna KOZA K9 fi 130, jeden z jej wielu atutów stanowią bogate zdobienia. Klasyczne wzory skradły serca miłośników dobrej aranżacji. Modelem zdecydowanie bardziej minimalistycznym jest np. KOZA PROTON, której przestronna szyba frontowa w połączeniu z dużą komorą sprawia, że jest to opcja niezwykle atrakcyjna. Dodatkowo model ten posiada praktyczną półkę w górnej części. Można ją wykorzystać jako miejsce na podgrzanie kubka z kawą lub herbatą. Miłośnicy aromatycznych zapachów postawią tam tymczasem naczynko z ulubionym olejkiem eterycznym.

Kozy do ogrzewania domu – dlaczego jest to rozwiązanie godne uwagi?

Istnieje cała lista zalet wykorzystania kozy w roli ogrzewania w małym, wiejskim domku. Oprócz wymienionych względów estetycznych i faktu, że piece tego typu to aktualnie jedno z najmodniejszych rozwiązań, są też inne plusy.

Kozy są przede wszystkim rozwiązaniem bardzo praktycznym. Z tego względu, że wymagają zdecydowanie mniej prac remontowych niż tradycyjny kominek otwarty. Poza tym taki piecyk wolnostojący jest urządzeniem znacznie lżejszym, przez co może być montowany w miejscach, w których niemożliwe byłoby ulokowanie ciężkiego pieca. Inną ważną kwestią techniczną, działającą tu na plus, jest ta, że kozy zajmują mało miejsca, a to w niewielkich domkach na wsi jest przecież zaletą.

Równocześnie nowoczesne kozy dają dużą wygodę użytkowania. Najnowsze modele wyposażone zostały w nienagrzewające się klamki. I co jest ważne, zwłaszcza podczas weekendowego pobytu na wsi, tego typu piece łatwo można utrzymać w czystości. Jest tak między innymi dzięki wyjmowanemu pojemnikowi, w którym gromadzi się popiół. Podobne korzyści przynosi system czystej szyby, w tym wypadku kurtyna powietrza odgradza szybę od paleniska, przez to nie osadza się na niej brud. Można przez to zaoszczędzić sporo czasu i przeznaczyć go np. na wypoczynek.

Dodatkowo plusem takiej opcji jest niski koszt. Zakup pieca, jak również jego montaż to wydatek wynoszący zaledwie kilka tysięcy złotych.

Ogrzewanie kozą dwóch pomieszczeń? Niezawodny płaszcz wodny!

Koza to urządzenie, które jest w stanie ogrzać jedno duże pomieszczenie, np. salon, albo połączony salon i jadalnię z otwartą kuchnią. Wielu osobom to wystarcza, zwłaszcza tym, którzy stawiają przede wszystkim na ogrzewanie centralne, dla którego tego typu piec wolnostojący jest wygodnym wsparciem.