Dobór pompy ciepła

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?

Każdy dom potrzebuje ciepła do ogrzewania i zapewnienia ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Coraz częściej okazuje się, że do utrzymania komfortowych warunków w sezonie letnim potrzebne jest też chłodzenie. To wszystko może zapewnić pompa ciepła. Gdy dodamy do tego dbałość o środowisko naturalne, wymierne oszczędności oraz niezależność od rosnących cen opału to dojdziemy do wniosku, że pompa ciepła to świetna inwestycja. Jak dobrać odpowiednie urządzenie? Podpowiadamy.

Podział pomp ciepła w zależności od źródła ciepła

Pompy ciepła w ostatnich latach to bardzo popularne rozwiązanie wykorzystujące energię odnawialną. Można je zainstalować zarówno na etapie budowy domu jednorodzinnego, jak i w budynku modernizowanym. Główny podział pomp ciepła, ze względu na rodzaj źródła ciepła, wyróżnia:

  • pompę gruntową,
  • pompę wodną,
  • pompę powietrzną


Pompa gruntowa wykorzystuje ciepło zawarte w ziemi i charakteryzuje się wysoką wydajnością. W naszym kraju to popularny wariant, dobrze dopasowany do naszych sezonów grzewczych i panujących warunków klimatycznych. Instalacja może przyjąć formę kolektorów poziomych lub sond pionowych.
Największą zaletą wykorzystania gruntu jest jego stała, dodatnia temperatura. Jest ona najwyższa w głębokich pionowych odwiertach. Rośnie wraz z głębokością, a zmiany temperatury związane z porami roku są praktycznie nieodczuwalne. Wadą takiej instalacji jest z pewnością wysoki koszt odwiertów, które sięgają nawet 100 metrów.

Kolektory poziome są z kolei zdecydowanie łatwiejsze do wykonania. Mankamentem jest to, że powierzchnia działki musi być duża. Należy wygospodarować kilkaset metrów terenu, którego nie zabudujemy, nie utwardzimy, ani nie obsadzimy drzewami czy krzewami.

Pompa wodna również charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną. Źródłem ciepła jest woda płynąca. Wadą są wysokie koszty inwestycyjne. Dodatkowo niestety tylko na nielicznych działkach podziemne cieki wodne są na tyle duże, żeby można było myśleć o ich wykorzystaniu do ogrzewania. Często też skład wody jest nieodpowiedni. Zbyt duże ilości różnych pierwiastków czy zanieczyszczenia powodują zapychanie się filtrów i wymienników ciepła. Można oczywiście zastosować dodatkowe, łatwe do wyczyszczenia wymienniki ze stali szlachetnej, ale powoduje to zmniejszenie sprawności układu oraz dodatkowe koszty. Ponadto instalacja przestaje już być bezobsługowa.

Ciekawym wariantem wykorzystania wód do ogrzewania budynków jest ułożenie kolektora na dnie stawu lub rzeki. Nie jest to popularne, bo niewiele jest działek z dostępem do takich zasobów wodnych. Jednak układ jest wart uwagi, z racji swojej efektywności i bezawaryjności.

Powietrzna pompa ciepła jest najpopularniejszym z omawianych wariantów. Źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz. Dzielimy je na: typu powietrze-powietrze (system nadmuchowy) oraz powietrze-woda (system wodny), a ze względu na budowę czy sposób instalacji: na monoblok i split. Pompę powietrzną można wykorzystywać w każdych warunkach. W jej przypadku nie ma znaczenia wielkość działki, ani panujące na niej warunki. Montaż nie jest skomplikowany, nie ma potrzeby budowy żadnej instalacji po stronie źródła dolnego. W związku z tym koszty inwestycyjne są sporo niższe.

Najistotniejszą wadą powietrznej pompy ciepła jest to, że temperatura powietrza zmienia się w bardzo szerokim zakresie, spadając nawet do -25°C. W takich warunkach urządzenia również działają, są efektywne i potrafią zapewnić ogrzewanie w budynku. Zużywają wówczas więcej prądu, jednak są w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego też doskonale współpracują z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu użytkownicy osiągają maksymalne korzyści i oszczędności finansowe.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Dobór pompy ciepła to złożony proces, a podjęcie decyzji nie jest łatwe - wymaga przeanalizowania kilku ważnych kwestii. Pierwszym krokiem do własnej pompy ciepła jest odpowiedź na kilka pytań. Jaką funkcję będzie ona pełnić w naszym domu? Czy to główne czy pomocnicze źródło ogrzewania? Czy ma ogrzewać budynek i przygotowywać ciepłą wodę użytkową? Czy oprócz ogrzewania ma zapewniać również chłodzenie domu latem?

Jeżeli pompa ciepła ma pełnić funkcję głównego źródła ogrzewania, to zasadniczą kwestią jest wybór dolnego źródła, z którego urządzenie pobiera energię. Są to ogólne założenia, które można traktować jako punt wyjścia do wyboru odpowiedniego urządzenia. Z racji tego, że niewiele jest posesji z dostępem do odpowiedniego źródła wody powierzchniowej lub podziemnej, wodne pompy ciepła wybierane są bardzo rzadko.

Gdy działka jest ma sporą powierzchnię, można rozważyć dobór pompy ciepła pobierającej energię z gruntu poprzez wymiennik poziomy. Na małych działkach to się jednak nie sprawdzi. Wówczas rozwiązaniem może być gruntowa pompa ciepła z sondą pionową. Przeszkodą w tym wypadku może być bardzo wysoki koszt instalacji. W sytuacji, gdy na źródło ogrzewania domu chcemy przeznaczyć mniejszy budżet, a przy tym postawić również na wysoką efektywność to najlepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła.

Wybierając dla siebie urządzenie grzewcze w pierwszej kolejności najczęściej porównujemy współczynniki COP różnych pomp ciepła. Pamiętajmy jednak, że jest to parametr zmienny. Zależy on od kilku czynników, m.in. temperatury zewnętrznej czy temperatury zasilania instalacji grzewczej (grzejników lub ogrzewania podłogowego - im jest ona niższa, tym pompa pracuje efektywniej). Współczynnik COP to parametr uzyskany w badaniach pracy pompy ciepła w konkretnych, zdefiniowanych warunkach. Urządzenie w naszych domach pracuje w różnych warunkach, które często się zmieniają, dlatego parametr COP nie w każdej sytuacji może być miarodajny i dać pełną informację, jaką pompę ciepła wybrać.

Kolejną kwestią braną pod uwagę, gdy w grę wchodzi dobór pompy ciepła jest powierzchnia budynku. Dodatkowo zawsze powinniśmy również mieć na uwadze inne aspekty, np. moc nominalna urządzenia, zapotrzebowanie budynku na ciepło (taka informacja powinna być zawarta w projekcie budowlanym domu, jeśli jej nie ma to musimy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, m.in. jaka jest grubość ścian, jak zaizolowany jest budynek czy jakie parametry ma zastosowana w nim stolarka okienna i drzwiowa), lokalizacja instalacji czy zwyczaje domowników (jaka jest dla nich komfortowa temperatura pokojowa, jaka powinna być temperatura wody użytkowej czy wielkość jej zużycia itd.). Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki możemy być pewni, że nasza pompa ciepła będzie pracowała efektywnie, generując niskie koszty ogrzewania.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w obecnych czasach jest dywersyfikacja źródeł ogrzewania. Pompa ciepła doskonale pracuje w trybie biwalentnym, a najlepiej sprawdza się duet: pompa ciepła + kominek. Gwarantujemy wtedy 100% bezpieczeństwa energetycznego dla domu i naszej rodziny.

Najlepsza, idealna pompa ciepła – czy taka istnieje?

Jeśli dobór pompy ciepła powierzymy sprawdzonej, doświadczonej firmie, której wykwalifikowany pracownik podchodzi indywidualnie do każdej instalacji, to możemy być spokojni, że wybrana pompa ciepła będzie pracowała wydajnie i pozwoli nam cieszyć się przyjemnym ciepłem przy minimalnych kosztach użytkowania.
Dobór odpowiedniego systemu ogrzewania musi poprzedzić rozmowa i dokładne badanie potrzeb inwestora. Nie decydujmy się na wybór najtańszej oferty, nie pozwólmy się nabrać na „wyjątkowe okazje”. Znajdźmy firmę, która może pochwalić się wieloma instalacjami i zadowolonymi klientami, posiadającą duże doświadczenie na rynku i w obsłudze posprzedażowej. Pompa ciepła jest nowoczesną technologią, która w sytuacji gdy nie została przewymiarowana, a jej moc grzewcza jest optymalnie dobrana do zapotrzebowania naszego budynku i zwyczajów domowników, zapewni skuteczny system ogrzewania i zagwarantuje maksymalne korzyści.