Wydaje się, że pod tym trudnym słowem, kryje się skomplikowane urządzenie. Tak naprawdę jest to jednak element o prostej budowie, ale odgrywający ważną rolę. Co dokładnie oznacza ten termin i o czym koniecznie trzeba pamiętać podczas jego ustawiania oraz montażu? Dokładne wyjaśnienie tych kwestii znajdziesz w naszym tekście. 

Co to jest anemostat? Na czym polega jego zadanie? 

Chodzi tu po prostu o zakończenie przewodów wentylacyjnych albo kanału ciepłego powietrza rozprowadzanego w sposób grawitacyjny lub mechaniczny z kominka. Zazwyczaj pojawia się w pomieszczeniach o dużej różnicy temperatur. Chodzi o zależność między powietrzem znajdującym się w danym lokum, a także tym, które jest nawiewane. 

Najczęściej montuje się go na ścianach lub w suficie. Jest to element, na który decydujemy się nie tylko ze względów praktycznych, ale też wizualnych. Warto wiedzieć, że dodatkowo może on odgrywać rolę elementu dekorującego wnętrze. Po prostu ukrywa nieestetyczne części wentylacji. 

Wśród zalet nowoczesnych modeli znajduje się między innymi to, że można je zamontować w sposób szybki i łatwy. Posiadają bowiem długie kołnierze montażowe ułatwiające podłączenie do instalacji. Dodatkowo specjalna konstrukcja zapewnia niski poziom hałasu. 

Anemostat – ważne zasady, o których trzeba pamiętać 

Kluczową kwestią jest odpowiednie wyregulowanie anemostatów. Możliwe jest tu bowiem optymalne ustawienie wlotu i wylotu w taki sposób, że będzie to pozytywnie wpływało na efektywność całego systemu. Takiej możliwości nie ma w przypadku kratek wentylacyjnych. 

Dokładne ustawienie wykonuje specjalista instalator. Może to wykonać za pomocą odpowiedniego urządzenia, jakim jest anemometr. Wskazany wynik podpowiada najlepszą szerokość wlotu oraz wylotu powietrza. Takiej optymalizacji może dokonać tylko i wyłącznie wykwalifikowany fachowiec.  

Bardzo ważne jest to, aby dbać o taki anemostat. Konieczne są regularne przeglądy. Chociażby ze względu na dostające się do tego elementu zanieczyszczenia w postaci brudu i kurzu. Zaleca się okresowy przegląd co sześć miesięcy. Do czego doprowadza zaniedbanie? Skutkiem może być znaczne pogorszenie funkcjonowania takiego systemu, a ma to również wpływ na zdrowie osób przebywających w takich pomieszczeniach. 

Gdzie zamontować anemostat? 

W jakich miejscach anemostaty są wręcz niezbędne? Są to przede wszystkim łazienki, toalety, jak również kuchnie. Co je łączy? Cechą wspólną jest duża wilgotność takich przestrzeni. Co ważne, dobór modelu nie może być przypadkowy. Element ten musi być wykonany z materiału odpornego na korozję. Warto mieć to na uwadze podczas dokonywania zakupu. 

Dodatkowo są one bardzo potrzebne w pomieszczeniach mających duży metraż. Dobrym przykładem są biurowce i open space. W tym przypadku elementy te montowane są na suficie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam znajduje się cały system wentylacyjny. Zazwyczaj jest ich co najmniej kilka, a nawet kilkanaście. Bardzo ważne jest tutaj to, aby elementy te gwarantowały równomierny nawiew powietrza.

Anemostat wywiewny – zasada działania i najważniejsze informacje 

Można wyróżnić trzy rodzaje anemostatów. Są to modele nawiewne, wywiewne, lub nawiewno-wywiewne. Te pierwsze umieszcza się w miejscu zakończenia kanałów, które doprowadzają świeże powietrze do pomieszczenia. Regulacja kierunku nawiewu pozwala na kontrolowanie takiego przepływu. 

Anemostat wywiewny tymczasem to element, przez który wydalane jest zanieczyszczone powietrze. Zapewnia on bowiem komfort przebywania w takich pomieszczeniach. Zazwyczaj ma kształt koła lub kwadratu, a zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów, jakimi są kołnierz montażowy oraz część wewnętrzna. 

Co ważne, anemostaty mogą być wykonane z odpornego na uszkodzenia i jednocześnie trwałego oraz niedrogiego tworzywa sztucznego. Inną opcją jest metal. Dobre rozwiązanie stanowi też blacha nierdzewna szlifowana. Może posiadać szczotkowaną fakturę, która jednocześnie ma walory estetyczne.