Decyzja o zakupie kominka nigdy dotąd nie była tak prosta jak dziś. Nowoczesne rozwiązania oferują zainteresowanym ogromną swobodę pod względem montażu i doboru metody ogrzewania, że można je wybudować praktycznie wszędzie – nawet w bloku. Istotnym aspektem pozostaje natomiast cena – co składa się na ostateczny koszt? Poznaj obowiązujące ceny kominków i wybierz rozwiązanie dla siebie.   

Od czego zależą ceny kominków?

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego kominka, klienci kierują się m.in. względami aranżacyjnymi, wyglądem konkretnego modelu, rodzajem stosowanego paliwa oraz ceną. Ten ostatni czynnik warto traktować priorytetowo, bo to przede wszystkim od Twoich możliwości finansowych będzie zależeć wybór konkretnego rozwiązania.

Aby dobrze oszacować koszty związane z zakupem kominka, warto zorientować się, co wpływa na jego cenę.

Końcowa cena kominka zależy od:

  • rodzaju zastosowanego wkładu kominkowego,
  • funkcji grzewczej, jaką ma spełniać kominek – czy będzie stanowić główne, czy dodatkowe źródło ogrzewania?
  • przystosowania pomieszczenia i zakresu prac związanych z podłączeniem kominka,
  • zastosowanego wykończenia kominka,
  • zastosowania dodatkowych akcesoriów, m.in. szyby ochronnej, ozdobnych ażurów itp.

Dobór tych rozwiązań pozwoli Ci lepiej oszacować finalny koszt całej inwestycji.

Ceny tradycyjnych kominków powietrznych

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez klientów są tradycyjne kominki powietrzne. Jak działa taki rodzaj wkładu? Przede wszystkim ogrzewa powietrze, które dostaje się do kominka przez króciec dolotu. Powietrze zostaje ogrzane w kominku, skąd dalej jest rozprowadzane po domu np. za pośrednictwem systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Jaki jest zakres cenowy w przypadku tradycyjnych kominków powietrznych spełniających wymagania EKOProjektu?

Koszt tradycyjnego, powietrznego wkładu kominkowego wynosi od 1 600 do nawet 14 300 zł. Poznaj ceny kilku przykładowych modeli:

Model

Cena

Opis

2080,00 zł

Kominek o ponadczasowym wzornictwie, to pierwszy wybór wśród osób poszukujących klasycznego wkładu.

3940,00 zł

Wkład o wertykalnej komorze spalania, dzięki swojemu ciekawemu designowi oraz zgrabnej sylwetce jest doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach.

4820,00 zł

Propozycja dla wszystkich, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła z kominka. Nowoczesne rozwiązania gwarantują oszczędność energii i sprawiają, że obsługa i czyszczenie urządzenia są bezproblemowe.

6310,00 zł

Stalowy wkład o mocy nominalnej 14 kW. Zastosowane materiały sprawiają, że front i korpus wkładu są odporne na wysokie temperatury.

11000,00 zł

Wyjątkowa dbałość o detale, doskonałe parametry techniczne oraz precyzja wykonania to cechy charakteryzujące tą linię wkładów.

Cena kominków z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym to specjalne wkłady zawierające wymiennik ciepła podgrzewający wodę. Ogrzana w ten sposób ciecz krąży w instalacji, rozgrzewając przy okazji kaloryfery w pomieszczeniach. Taki rodzaj ogrzewania najczęściej stosowany jest w połączeniu z innym źródłem ciepła, np. kotłem lub pompą ciepła. Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym może służyć do podgrzewania wody użytkowej. Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Ceny kominków z płaszczem wodnym spełniających wymagania EKOProjektu kształtują się od 3130 do 12 480 zł. Poznaj ceny kilku przykładowych modeli:

Model

Cena

Opis

4110,00 zł

Wkład z zespołem wodnym, w których zastosowane technologie i materiały tworzą wydajny, ekonomiczny i ekologiczny wkład o wysokiej sprawności. 

5270,00 zł

Kominek z zespołem wodnym przystosowany do intensywnego palenia, w których zastosowane technologie i materiały tworzą wydajny, ekonomiczny i ekologiczny wkład o wysokiej sprawności.

7360,00 zł

Kominek z zespołem wodnym przystosowany do intensywnego palenia. Wyjątkowa dbałość o detale, doskonałe parametry techniczne oraz precyzja wykonania to cechy charakteryzujące tą linię wkładów.

9130,00 zł

Propozycja dla wszystkich, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła z kominka. Nowoczesne rozwiązania gwarantują oszczędność energii i sprawiają, że obsługa i czyszczenie urządzenia są bezproblemowe.

10270,00 zł

Kominek z zespołem wodnym przystosowany do intensywnego palenia. Wyjątkowa dbałość o detale, doskonałe parametry techniczne oraz precyzja wykonania to cechy charakteryzujące tą linię wkładów.

Ceny kominków gazowych

Kominki gazowe podobnie jak tradycyjne kominki powietrzne stosowane są jako rozwiązania wspomagające – nie mogą być one głównym źródłem ciepła. Główną zaletą kominków gazowych jest wygoda i komfort użytkowania. Gazowy wkład nie wymaga przygotowania opału oraz czyszczenia. Sam kominek podczas pracy nie wytwarza także odpadów w postaci popiołu i pyłu. Kominki gazowe zasilane są przy pomocy gazu ziemnego lub LPG.

Ceny kominków gazowych mieszczą się w przedziale cenowym od 5870 do nawet 18 260 zł. Poznaj ceny kilku przykładowych modeli:

Model

Cena

Opis

6900,00 zł

LEO z panoramiczną wizją ognia, dyskretną ramką fasady i minimalną ilością elementów zewnętrznych sprawia, że po zabudowie na pierwszym planie jest ogień. Seria LEO przystosowana jest do palenia gazem LPG (z butli).

9560,00 zł

Kominek ze stali z bocznym paleniskiem o nominalnej mocy 3,8 kW. Wkład wyposażono w kontrolę termiczną – wbudowanym termostatem można kontrolować za pomocą pilota.

10040,00 zł

Stalowy wkład o nominalnej mocy 8,2 kW. Urządzenie umożliwia pełną kontrolę temperatury oraz ogrzewania. Prześwit w palenisku oferuje nie tylko doskonałą wizję ognia.

Ceny biokominków

Jednym z nowoczesnych rozwiązań na rynku ogrzewania są biokominki. To urządzenia zasilane biopaliwem znajdującym się w specjalnej komorze w palenisku. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska – nie emituje zanieczyszczeń, a 1 litr paliwa spala się w ciągu 2-5 godzin. Ogromną zaletą biokominków jest także ich uniwersalność. Biokominki można stosować wszędzie, nawet w bloku (w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków). Duża swoboda w montażu sprawia, że może stać się także częścią wystroju łazienki lub sypialni. Biokominki są także dostępne w wielu wariantach, m.in. wolnostojącym, narożnym, wiszącym itp.

Ceny biokominków wynoszą od 210 do 3790 zł. Poznaj ceny kilku przykładowych modeli:

Model

Cena

Opis

210,00 zł

Kominek wolnostojący zasilany biopaliwem wykonany ze stali ze szklanymi osłonami paleniska. Można go stosować w dowolnym miejscu, zarówno w mieszkaniu, jak i poza nim. Przenośny biokominek Galina to świetny aranżacyjny dodatek.

640,00 zł

Wiszący biokominek wykonany ze stali. Oferuje kilka możliwości montażu – na ścianie lub jako osobną zabudowę. Proces uzupełniania biopaliwa jest prosty i nie wymaga skomplikowanej obsługi.

3620,00 zł

Biokominek portalowy z możliwością instalacji w dowolnym miejscu. Wykonany z najwyższej jakości materiałów w oparciu o międzynarodowe standardy gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania potwierdzone certyfikatem TÜV.

Ile kosztuje montaż kominka?

Warto pamiętać, że cena kominka to nie tylko koszt zakupu urządzenia, ale także jego montaż. Wyjątkiem są biokominki wolnostojące, które nie wymagają montażu. Bardzo wiele zależy od tego, w jakim stopniu wybrane pomieszczenie jest już przystosowane do zainstalowania w nim wkładu kominkowego. W przeciwnym wypadku konieczny będzie również zakup dodatkowych akcesoriów, m.in. kanału nawiewnego, przepustnicy powietrza, kanałów, wlotów ciepłego powietrza oraz materiałów do obudowy wkładu. Koszt powyższych może wynosić nawet ok. 2000 zł.

Ile kosztuje zabudowa kominka? Cena robocizny

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że nie każdy kominek wymaga zabudowy. Urządzenia grzewcze takie jak piece w stylu koza potrzebują jedynie podłączenia do systemu ogrzewania. Sama zabudowa w tradycyjnych kominkach jest jednak istotna ze względów bezpieczeństwa. Jej zadanie polega na akumulowaniu ciepła i ochronie wkładu przed nadmiernym przegrzaniem. Wybór materiałów do zabudowy to już kwestia indywidualna – klienci mogą wybrać m.in. spośród kilku rodzajów kamienia, betonu, drewna, cegły czy kafelków.

A co z robocizną? Ile zapłacimy specjalistom za wykonaną pracę? Wszystko zależy od stopnia skomplikowania procesu wykonania instalacji. Sam montaż wkładu kominkowego zazwyczaj kształtuję się od 2000zł do 5000zł.