Biokominek i telewizor – czy ta para może się dogadać? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób planujemy zamontować biokominek.

W zależności od tego, jak duże jest nasze mieszkanie i jaki ma rozkład, możemy zdecydować się na różne rozwiązania. Biokominek doskonale prezentuje się w salonie, pięknie wygląda w sypialni, a nawet w łazience. Zanim dokonamy zakupu, musimy więc podjąć decyzję, gdzie chcemy umieścić urządzenie.

Bez wątpienia najpopularniejszym miejscem jest pokój dzienny. Nic dziwnego – to tutaj spędzamy większość wolnego czasu i tu zwykle chcemy stworzyć przytulną, domową atmosferę.

Wielu ludzi zastanawia się jednak jak połączyć biokominek i telewizor – czy te dwa sprzęty nie będą się gryzły? Jak można je  bezpiecznie i harmonijnie zaaranżować? To, wbrew pozorom, nie takie trudne. Wystarczy trochę rozsądku i dobry projekt, by nie przesadzić z gadżetami i stworzyć salon elegancki i minimalistyczny.

Do takich łączonych koncepcji warto wybrać kominek maksymalnie delikatny. Taki, który nie będzie zbyt zdobny. Musimy pamiętać, że kawałek nad nim znajdzie się drugi obiekt. Możemy wypróbować np. model GOLF – prosty, geometryczny i elegancki.

Jeśli biokominek ma być nad telewizorem np. we wnęce na pewno będzie trzeba znacznie uważać przy nalewaniu płynu do biopojemnika,  żeby nie rozlać go na telewizor. 

Poznaj wybrane Biokominki Kratki

Biokominek GOLF czarny z szybą ochronną


Biokominek o prostym i nowoczesnym wyglądzie, który stanowi oryginalną ozdobę każdego wnętrza. Elegancka forma pozwala podkreślić wystrój zarówno salonu, jak i sypialni.

Biokominek portalowy NOVEMBER biały


Biokominek, który odmieni każde wnętrze. Jego angielski styl, elegancja, a przy tym nowoczesność nadadzą pomieszczeniu oryginalnego wymiaru.

Biokominek wiszący DELTA FLAT z szybą ochronną


Biokominek o prostym i nowoczesnym wyglądzie, który stanowi oryginalną ozdobę każdego wnętrza. Elegancka forma pozwala podkreślić wystrój zarówno salonu, jak i sypialni.

Biokominek pod telewizorem 

Pamiętajmy że temperatura górnej ściany biokominka może się nagrzać do ponad 150 stopni. Dlatego dla bezpieczeństwa należałoby żeby TV był we wnęce,  a przestrzeń wokół biokominka dobrze wyizolowana szczególnie w górnej części i dodatkowo przewentylowana obudowa bio kominka.

Temperatura i wilgotność

Temperatura jaką daje biokominek jest zależna od kilku czynników tj. wielkości biopojemnika, szerokość otwarcia przesuwki biopojemnika czyli zależy od ilości tlenu dostarczonego do spalania. W niektórych miejscach  biokominka występuje temperatura około 90°C a górna część nawet 150 °C. W takim przypadku płytę nad biokominkiem należy zabezpieczyć materiałem nie palnym płyta krzemianowa lub płyta gk ognioodporna plus izolator z wełny kominkowej. 

Biokominek należy montować w odległości: 0,5m od powierzchni normalnie palnych; minimum 1m od powierzchni mogących ulec zdeformowaniu w wyniku powstającej temperatury oraz minimum 1,5 m od powierzchni nieodpornych na temperaturę i łatwopalnych. 

Należy mieć na uwadze, że produktem spalania biopaliwa jest para wodna, więc biokominek pod telewizorem we wnęce będzie emitował parę która może powodować niekorzystne działanie na elektronikę TV. Również oddziaływanie wysokich temp  w bliskim sąsiedztwie ekranu tv może mieć niekorzystny wpływ na matrycę oraz samą jego obudowę. Odpowiednie zachowanie zasad bezpieczeństwa sprawi, że dylemat „biokominek a telewizor” przestanie nam doskwierać. A nasz dom nabierze niezwykłego stylu i klasy.

Biokominek-i-telewizor

Biokominek w łazience

Łazienka z ekologicznym paleniskiem to jeden z najmocniejszych trendów wnętrzarskich. Rozkosznie ociepla przestrzeń i dodaje jej elegancji. Całość przeradza się wtedy ze zwykłej łazienki, w luksusowy pokój kąpielowy. Tutaj kominek najlepiej zamontować naprzeciwko wanny należy również zachować bezpieczeństwo montażu takie  samo jak przy telewizorze – tak, by móc w trakcie kąpieli rozkoszować się widokiem płomieni. To idealna sceneria relaksacyjna. Biokominek w łazience sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Do prostych aranżacji pasować będzie np. model DELTA 3, który doda projektowi wytworności.