Ogromną zaletą biokominków jest szeroki zakres możliwości aranżacyjnych i ogromny wybór modeli. Są biokominki na kółkach, które można łatwo przestawiać między pomieszczeniami, podwieszane, wolnostojące, ale wyjątkową popularnością cieszą się od biokominki do zabudowy. Oto kilka porad dla osób, które są zainteresowane takim rozwiązaniem!

Biokominek zabudowany w ścianie to idealny mariaż tradycji z nowoczesnością. Co więcej! Taki panel w odróżnieniu od zwykłego kominka, można wkomponować w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu, ponieważ komin i przewody wentylacyjne są w przypadku biokominków całkowicie zbędne. Zanim jednak będziesz się cieszyć ciepłem domowego ogniska, zadbaj o odpowiednią i bezpieczną zabudowę.

biokominek_wiszacy_quat_c_blog

Biokominek w zabudowie – będzie łatwiej niż myślisz

W porównaniu do tradycyjnych kominków, zabudowa kominków typu bio jest banalnie prosta. Odpada kłopot z podpinaniem do instalacji kominowej. Nie trzeba też miejsca na zbiornik z paliwem jak w przypadku kominków gazowych, które często nie mają łatwego dostępu do instalacji gazowej – zbiornik na biopaliwo nie jest aż tak duży, jest wbudowany we wkład i można go łatwo uzupełniać z osobnych butelek. Wystarczy, jeśli wykonasz zabudowę z płyt izolacyjnych – wyglądem przypominają płytę karton-gips, a dodatkowo izolują ścianę przed oddziaływaniem wysokiej temperatury.

Biokominek zabudowany we wnęce

Biokominek w ścianie wymaga wcześniej przygotowania wnęki w odpowiednich, dopasowanych do wybranego modelu wymiarach. Nie są to skomplikowane prace, fachowiec taką zabudowę przygotuje w jeden, maksymalnie dwa dni. Najlepiej zawsze zacząć od przygotowania projektu, który określi jakie materiały będą potrzebne w jakiej ilości, jaki będzie sposób montażu i wykończenia. To pozwoli łatwo oszacować, ile czasu zajmą prace. Kluczowy oczywiście jest wybór modelu. W naszej ofercie dostępne są nie tylko tradycyjne wkłady biokominkowe w różnych rozmiarach, ale także narożne. Wybór konkretnego modelu determinuje sposób montażu, dlatego raz podjętej decyzji nie należy pochopnie zmieniać, a najlepiej prace rozpocząć po zakupie wkładu do zabudowy.

biokominek-Charlie-mg

Wkład z wykończeniem

Większość kominków jednostronnych do zabudowy ma specyficzną konstrukcję. Z góry przypomina ona nieco dużą, ale spłaszczoną literę T. Poza częścią biopaleniska, którą umieszcza się we wnęce, jest też specjalna rama, która nachodzi na ścianę, dzięki czemu nie są potrzebne kłopotliwe prace wykańczające. Wystarczy zabudować wewnętrzną część biokominka lub w zależności od modelu oraz od tego z jakiego materiału wykonana jest wnęka, przykręcić go do niej.

Bez dymu i sadzy

Nie musisz się martwić o stan swoich ścian, nawet jeśli często palisz w kominku. Płomień z biopaliwa nie wytwarza dymu ani sadzy, a jedyne produkty spalania to para wodna i śladowe ilości CO2. Sam biokominek nie wymaga też czyszczenia ani konserwacji, a większość wkładów ma specjalne zabezpieczenia, które zapobiegają wylaniu się paliwa, więc możesz przy nim położyć nawet najpiękniejszy dywan.

A może bez wnęki?

Osobom, które wolą uniknąć prac remontowych związanych z przygotowaniem wnęki i mocowaniem biokominka w ścianie, polecamy zawsze biokominki wiszące. Są jeszcze prostsze w montażu! Różne modele mają różną głębokość, ale może to być zaledwie kilkanaście centymetrów. Takie wymiary sprawiają, że mimo braku zabudowy kominek świetnie wkomponowuje się w ścianę. Dostępne są też w naszej ofercie modele, które świetnie wyglądają nie tylko w tradycyjnej wnęce, ale też w specjalnie zbudowanym do tego celu elemencie dekoracyjnym wystającym ze ściany. Wybierz takie rozwiązanie, które będzie dla ciebie najlepsze!