Ogień stanowi fundament cywilizacji człowieka i już od dawien dawna zapewniał ludziom niezbędne ciepło oraz poczucie bezpieczeństwo. Chociaż czasy się zmieniły na tyle, że ogień nie jest niezbędny do funkcjonowania w społeczeństwie, to niemniej atmosfera jaką tworzy w domu w dalszym ciągu jest wprost magiczna.

Wdrożenie kominka a obawy

Z pomysłem umieszczenia kominka we wnętrzu domu lub mieszkania często wiążą się pewne obawy. Pierwszą z nich zwykle stanowi stwierdzenie dotyczące bałaganu, który pojawi się za sprawą zainstalowania kominka. Nic bardziej mylnego! W łatwy sposób można uniknąć tego bałaganu albo sprawnie mu zapobiegać. W przypadku kominków gazowych temat bałaganu praktycznie nie istnieje. Gaz pali się nie pozostawiając praktycznie żadnych osadów, ale i też nie brudzi przestrzeni dookoła kominka. Jeżeli chodzi o kominki tradycyjnie, opalane drewnem lub innym paliwem, to przede wszystkim warto wyodrębnić konkretną przestrzeń, która będzie przeznaczona na przechowywanie pewnej ilości paliwa przy kominku. Należy blisko tej przestrzeni umieścić zmiotkę lub najlepiej niewielki odkurzacz, który pozwala to sprzątnięcie wszelkich drobin np. drewna, zanim te rozniosą się po całym domu.

Inną obawą przy posiadaniu kominka są względy bezpieczeństwa. Warto mieć świadomość, że konstrukcje dzisiejszych kominków są przemyślane i zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać maksimum bezpieczeństwa. Przy zachowaniu nieco zdrowego rozsądku nie ma prawa zdarzyć się niebezpieczna sytuacja związana z ich użytkowaniem. Pomimo tego warto zawsze dmuchać na zimne i zadbać o to, aby w pobliżu kominka nie znajdowały się żadne substancje łatwopalne.

Biokominki – alternatywa idealna dla mieszkania

Przed przedstawieniem dobroczynnego działania kominków na człowieka, warto również wspomnieć o pewnej alternatywie. Nie ulega wątpliwości, że instalacja kominka wymaga pewnej przestrzeni oraz konstrukcji domu, co stwarza problem w przypadku chęci wdrożenia kominka w mieszkaniu. Na szczęście producenci odpowiedzieli na to zapotrzebowanie i stworzyli rewolucyjny rodzaj kominka zwany biokominkiem. Jest to fantastyczna alternatywa dla posiadaczy mieszkań oraz pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę stosunkowo niewielkim kosztem przestrzeni. Paliwem do biokominów jest specjalny bezwonny środek w postaci płynnej lub żelowej produkowany najczęściej na bazie alkoholu. Paliwo to nie produkuje żadnego dymu w związku z czym nie jest potrzebny przewód kominowi. To właśnie dlatego biokominek jest idealnym wyborem do mieszkań.

Pozytywny wpływ kominka na człowieka

Jedną z największych zalet, które przemawiają za kominkiem jest ekonomiczność tego rozwiązania. Ogrzewanie za pomocą drewna w kominku może być nawet 2 razy tańsze od ogrzewania gazowego. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Kominek posiada bardzo dobry wpływ na ciało i umysł człowieka.

     I.        Klimat

W zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż obecność płonącego drewna w salonie. Tworzy to niesamowity klimat i sprzyja relaksowaniu się, co z kolei obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Niski poziom hormonu stresu pozwala na osiągnięcie niższego ciśnienia i poprawia jakość pracy serca. Jest to szczególnie ważne dla osób z nadciśnieniem. Dodatkową zaletą jest niepowtarzalny zapach drewna, który wprowadzi do atmosfery domu nieco świeżości i naturalności.

    II.        Lepszy sen

Światło, które emituje płonień, posiada niską temperaturę barwową rzędu 1800 K. Ewolucja stworzyła człowieka w takim sposób, że światło o tej barwie kojarzy się z zachodzącym słońcem, a to z kolei jest sygnał dla mózgu, że zbliża się czas nocnego wypoczynku. Analogicznie światło białe, o wysokiej temperaturze barwowej, bardzo pobudza i nadaje się do pracy, dlatego wieczorem należy go unikać. Światło kominka uspokaja, relaksuje i przygotowuje mózg do odpoczynku, dlatego też kominek jest idealnym rozwiązaniem na poprawę jakości snu.

   III.        Ciepło

Kominek emituje bardzo dużo ciepła, szczególnie w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany. Jego obecność pozwala przyspieszyć proces leczenia w przypadku wszelkich przeziębień, ale i nie tylko. Ciepło ognia sprzyja również w ograniczaniu bólów reumatycznych.

  IV.        Wilgotność powietrza

Choć nie jest to oczywista zaleta, to zdecydowanie warto o niej wspomnieć. Obecność kominka może obniżyć wilgotność powietrza nawet o kilkadziesiąt procent! W ten sposób można pozbyć wszelkiej pleśni, która tworzy się w warunkach wilgoci i negatywnie wpływa na układ oddechowy.

    V.        Estetyka

Istotna jest również estetyka kominka. Na rynku obecnych jest szereg różnych modeli i rozwiązań: kominki do zabudowy, wolnostojące lub też biokominki. W związku z tym bez problemu można znaleźć kominek, który będzie idealnie dopasowany do stylu przestrzeni, w której ma zostać umiejscowiony. Ładnie urządzona przestrzeń zwiększa komfort psychiczny, a także poczucie wartości. W końcu komplementy od znajomych na temat pięknego salonu i klimatycznego kominka są zawsze przyjemne!

Zaproś ciepło ognia do swojego domu – pozwól, aby migoczący płomień ukoił Twój umysł i ciało

Masz duży dom z przestronnym salonem? A może mieszkasz w bloku na 3 piętrze? To nie ma znaczenia! Możesz stać się posiadaczem kominka i poznać jego kojące właściwości. Kawa czy czerwone wino zawsze smakuje inaczej w tak przytulnym otoczeniu, ale nie doświadczysz tego jeśli nie spróbujesz.